Današnji življenjski slog je dinamičen, hiter, obilen stresa in odtujenega stika s seboj. S takšnimi ritmi se zgodi, da človek zanemarja pomembne reči, ena od takih je lahko skrb za lastno zdravje. Vsakodnevna neurejnea prehrana je prvi korak k zanemarjanju lastnega zdravja, mogoče se tega ne zavedamo, ker nam trenutno zdravje še dokaj dobro služi. Zavedati se moramo, da sta prehrana in zdravje tesno povezana. Prehrana lahko deluje kot zaščita, pomaga nam pri ohranjanju zdravja in na tak način prispeva h kvaliteti življenja. Prehrana pa lahko tudi škodi in predstavlja resno grožnjo zdravju. Namreč dokazano je, da je nezdrava prehrana, to je prehrana bogata z rafiniranimi živili, s sladkorji in maščobami, energetsko preobilna za naše potrebe, ena glavnih vzrokov pri razvoju nenalezljivih kroničnih bolezni. Take bolezni so debelost, hipertenzija, ateroskleroza, sladkorna bolezen, srčno – žilne motnje, metabolni sindrom, rakava obolenja. Prehrana ima veliko moč, naša je odločitev, ali bo ta moč na račun ohranjanja zdravja ali pa na račun zanemarjanja le tega. Pri tem je zelo važno, da prepoznamo mejo med zdravim in nezdravim. Že besede švicarskega znanstvenika Paracelsusa so trdile, da »vse je strup in nič ni škodljivo, samo odmerek loči zdravilo od strupa«. Preveč jabolk ravno tako škoduje kot preveč čokolade. Stradanje prav tako kot prenajedanje.
Stroka prehrane je obširna, namreč ne preučuje samo pridelavo in predelavo živil ter sestavo le teh, ampak preučuje vse procese človeškega telesa, ki so povezani s prehranjevanjem: koliko energije rabimo, katere so priporočene hranilne snovi ter v kolikšni meri in kako naše telo vse to uporablja. Od samega zaužitja enega obroka, že med samim okušanjem, se v našem telesu začnejo procesi metabolizma. To so kompleksni mehanizmi s pomočjo katerih se naše telo ohranja, nadgradi in nenazadnje opravlja vse funkcije.
Tako kot pri vsaki stroki, imamo tudi pri prehrani osnovna znanja, ki so potrebna, da lahko sploh o prehrani govorimo. Pomemben osnovni izraz je živilo. Živilo predstavlja vse tisto, kar mi imenujemo hrana in s katerim se hranimo. Sama definicija v SSKJ pove, da je živilo »vsaka od vrst stvari, ki se uporablja za prehrano ljudi«. Da lahko stvar uporabimo za prehrano, pomeni, da od te pridobimo neko energetsko vrednost v obliki kilokalorij. Kilokalorija je fizikalna enota za energijo in je določena kot toplota, ki je potrebna, da se en liter vode segreje za 1°C. Vsa živila vsebujejo določeno energetsko oziroma kalorijsko vrednost, ta pa je odvisna od same sestave živil. V naslednjih člankih bomo spoznali temelje prehrane in kako lahko z ustreznin prehranskim režimom ohranjamo in izboljšamo zdravje.