Ali v mrazu pokurimo več kalorij? Odgovor je, ne! Vsaj neposredno. Naj razložim, da ne bo nesporazumov. Če v teh hladnih dneh oblečemo kratke hlače in poletne majice, ne bomo odpravili odvečnih kilogramov. Taka ekstremna vedenja seveda odsvetujem. Malo za hec, malo zares, vabljeni so manj ekstremni načini, kot na primer, da notranje prostore ne segrejemo do 30 stopinj,temveč ogrejemo toliko, da se ne premrazimo.
Naše telo je izredno prilagodljivo
Naše telo je izredno prilagodljivo in se zlahka privadi tudi na nižje temperature – v nekaterih raziskavah so dokazali, da postopno privajanje na hladnejše temperature poveča aktivnost rjavega maščobnega tkiva, kar povzroča, da proizvajamo več toplote.
Rjavo maščobno tkivo
Rjavo maščobno tkivo je poleg belega, eno izmed dveh vrst maščobnih celic v telesu. Medtem ko bele maščobne celice služijo za shranjevanje energije, glavna funkcija rjavega maščevja je generacija toplote po ukazu hipotalamusa (glavni upravni center v možganih), ko telo zazna znižane temperature. V primeru hujšega mraza hipotalamus sprošča hormone, ki spodbudijo drgetanje mišičja s ciljem, da se proizvede še dodatno energijo oziroma toploto. V takih ekstremnih okoliščinah dejansko naše telo porabi več energije, predvsem zaradi kontrakcije mišic med drgetanjem. Gre za reakcijo za preživetje in predstavlja stresen dogodek za organizem.
Termoregulacija
Uravnavanje telesne temperature je proces, ki zahteva energijski strošek. Sproščanje energije in toplote poteka neprestano med metabolnimi reakcijami razgradnje snovi v manjše snovi. Toplota, ki nastane, se celo oddaja v prostor – pomislimo na telesno aktivnost, ko se proizvaja prekomerna količina energije in toplote kot posledica delovanja mišic in smo pregreti, se potimo.
V mrazu pokurimo več kalorij?
Uravnavanje telesne temperature je fiziološki proces, ki poteka neprestano s prilagajanjem na zunanje okolje. Ko zunanje okolje zahteva dodatno prilagajanje, kot v primeru nižjih temperatur, bo izkoristek energije povečan z namenom večje proizvodnje toplote. V vsakem primeru sploh ne toliko, da boste samo s tem hujšali. Najboljša rešitev ni nikoli najhitrejša, šele kombinacija redne telesne aktivnosti in zdravega prehranjevanja zagotovijo odlične rezultate. Izpostavljenost mrazu lahko upoštevamo kot neke vrste terapije, pomislimo na ugodne učinke, ki jo imajo hladni šoki (savna, prhanje) pri povečanju odpornosti telesa.