Ljubitelji kave so se z branjem prejšnjih člankov oddahnili, znanost je na naši strani in nova raziskovanja prinašajo zanimive in spodbudne rezultate. Kava pa ni povsem priljubljena in nekateri posamezniki je sploh ne uživajo. Katere alternative imajo osebe, ki ne marajo okusa kave, a potrebujejo spodbujevalni učinek na svoj organizem, jasnejši in hitrejši tok misli, zmanjšano utrujenost in povečano budnost?
Kje je še kofein?
Snov, ki v nas sproži komaj omenjene učinke, je kofein. Kava je seveda na prvem mestu v vsebnosti kofeina, a ni edini vir. Takoj po vrsti v naravni vsebnosti kofeina so čaji.
Čaji
Črni in zeleni čaji
Med vsemi je najbogatejši črni čaj, ki v primerjavi s kavo, vsebuje štirikrat manjšo vsebnost kofeina in se razlikuje v tem, da je sproščanje kofeina počasnejše, učinek je blažji in traja dlje časa. Na drugem mestu je zeleni čaj, sledita čaj matcha in yerba mate. Poleg kofeina vsebujejo komaj omenjeni čaji visoke koncentracije antioksidantov in drugih metabolno aktivnih snovi, ki imajo zelo ugoden učinek na naše zdravje.
Na specializiranih tržnih policah najdemo stotine variant črnega in zelenega čaja. Važno je, da za vsako vrsto upoštevamo navodila priprave. Večinoma gre za kratkotrajne infuzije z vodo, ki ne sme niti priti do točke vrelišča, običajno segrejemo vodo med 60 in 70 stopinj Celzija. Visoke temperature namreč uničijo večji del metabolno aktivnih snovi, ki jih nudijo tovrstni čaji.
Čaj matcha
Čaj matcha je posebna sorta pridelana na Japonskem, končni izdelek je v prašni obliki. Prašek stopimo v vodi, zelo okusen pa je tudi v kombinaciji z mlekom ali drugim rastlinskim napitkom.
Yerba mate
Yerba mate izhaja iz predelanih listov rastline iz družine bodikovk (roda Ilex), ki raste v subtropskih predelih Južne Amerike. V primerjavi z ostalimi vsebuje najnižje količine kofeina, a glede na vsebnost aktivnih snovi nima kaj zavidati ostalim. Vredno je vsaj enkrat popiti yerba mate na tipičen način iz jeklene skodelice posebne oblike, iz katere srkamo poparek s pomočjo slamice.
Guarana
Omembe vredno je še guarana, ki ne spada v kategorijo čajev, gre namreč za plazečo rastlino, ki izvira iz porečja Amazonke. Bogat vir kofeina se skriva v sadežih, katerih uporaba je podobna kavnim sadežem. Z razliko od kave poteka sproščanje kofeina iz guaranaja bolj počasi, učinek traja dlje in ni takoj izrazit. Iz guaranaja se pripravi napitke podobnim kavnim, okus je blažji in manj grenek.