Melina Colsani - magistrica dietetike

So vse prehranske vlaknine enake?

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.

So vse prehranske vlaknine enake?

Prehranske vlaknine so pomemben del uravnotežene prehrane, saj ugodno vplivajo na presnovo, na delovanje črevesja in na splošno zdravje. Med prehranske vlaknine uvrščamo neprebavljive ogljikove hidrate, gre za obširno skupino snovi, ki različno vplivajo na organizem. V praksi se to prevede v tem, da nekateri, ko zaužijejo fižol, tožijo napihnjenost, ko pa zaužijejo kivi, postane odvajanje lažje. Tako v fižolu kot v kiviju so prisotne prehranske vlaknine, a so si med seboj kemijsko različne. Ločimo jih na osnovi molekulske strukture in na osnovi učinka, ki ga imajo v črevesju.

Fermentabilne vlaknine

V trenutku, ko mikrobiota v kolonu uporablja prehranske vlaknine kot vir hrane, nastopi proces razgradnje imenovan fermentacija. Pri tem nastanejo nove snovi, kot so lahko plini. V kolikšni meri bodo vlaknine fermentirale v kolonu je spet odvisno od kemijskih značilnosti, predvsem bo odvisno od tega, kako se vlaknine obnašajo v stiku z vodo.

Topnost vlaknin

Topne in netopne vlaknine

Topnost vlaknine označuje sposobnost, da se vlaknina raztopi v vodi, pri čemer nastanejo viskozne raztopine. Te zgostijo vsebino v prebavilih, upočasnijo prehod bolusa in absorpcijo glukoze ter holesterola. Topne vlaknine skoraj v popolnosti fermentirajo v kolonu. Rezultat je razvoj zdravih bakterij, nastanek produktov fermentacije in sicer maščobne kisline s kratko verigo in plini (ogljikov dioksid, metan). Topne vlaknine se v kolonu skoraj v celoti porabijo in ne pride do izločanja. Netopne vlaknine v stiku z vodo nabreknejo in delujejo kot balastne snovi, povečajo tako tranzit materiala. Slednje ne fermentirajo v črevesju, ostanejo nespremenjene (z razliko od topnih, ki jih bakterije »pojejo«) in jih izločimo iz telesa.

Topne vlaknine najdemo v večini sadja in zelenjave, v žitih (oves je glavni predstavnik z beta glukani), v nekaterih vrstah gob in alg. Viri netopnih vlaknin so žita, sadje, zelenjava, riž, pšenica. Komaj omenjena živila niso izrecno viri le topnih ali samo netopnih vlaknin, večkrat gre za kombinacijo različnih vrst vlaknin. V vsakem primeru igra zelo važno vlogo voda. Brez vode, oziroma brez ustrezne hidracije, nimamo ugodnega učinka vlaknin. V primeru, da vlaknina ni ustrezno hidrirana, povzroča v črevesju zaprtost.

Priporočeni dnevni vnos

Priporočeno je dnevno uživanje vsaj 30 g prehranskih vlaknin. Ali to vrednost dosežete? Imamo na razpolago številne aplikacije za vodenje prehranskega dnevnika, vabim vas, da izberite eno in preverite.

Ti potrebbe interessare..

športna prehrana nutrizione sportiva melina colsani dietetika prehransko svetovanje dietista consulenza nutrizionale
Kako nastane energija?

Ob planiranju prehrane kot podpora telesni aktivnosti moramo upoštevati tip vadbe, dejansko porabo energije med vadbo in porabo tekočin. Ob upoštevanju vseh faktorjev smo sposobni nuditi našemu telesu primemo nadomeščanje porabljenih hranil in tekočin po opravljeni telesni aktivnosti in predvsem ponovno polnjenje energetskih zalog

ječmen pozitivni učinki in recept orzo benefici e ricetta melina colsani dietetika prehransko svetovanje dietista consulenza nutrizionale
Ječmen je izjemno kvalitetno živilo

Ječmen v obliki kavnega nadomestka je prava zakladnica bioaktivnih snovi. Različne študije beležijo o blagodejnih učinkih ječmenove kave na naše zdravje. Pozitivni učinki ječmena se ne omejijo le pri kavnih nadomestkih, ječmen kot žito skriva še dodatne pozitivne učinke.

Le proteine sono i mattoni che costituiscono il nostro corpo. Svolgono la funzione di costruire tessuti, organi e altri importanti componenti. Le fonti più ricche di proteine sono gli alimenti di origine animale. In una dieta equilibrata, le proteine dovrebbero costituire tra il 10% e il 15% dell'apporto energetico giornaliero.
Beljakovine
Melina

Gradniki našega telesa

Beljakovine so skupina makrohranil, ki predstavljajo gradnike našega telesa. Imajo funkcijo sestavljanja tkiv, organov in drugih pomembnih komponent. Pri uravnoteženi prehrani naj bi beljakovine predstavljale med 10 in 15 % dnevnega energijskega vnosa.

CONTINUA A LEGGERE »
Psoriaza luskavica in prehrana psoriasi e nutrizione melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
klinična prehrana
Melina

Luskavica oziroma psoriaza

Luskavica ali psoriaza je dedna kronična vnetna bolezen. Za psoriazo zboli približno 2 % ljudi. Pri luskavici so vneti predeli kože običajno ostro omejeni, rdeči in prekriti s srebrnobelimi luskami. Med dejavnike, ki vplivajo na pojav luskavice, spadajo: genetika in okoljski dejavniki, med katerimi tudi prehrana. Prehrana nima posrednega vpliva na bolezen, so pa v zadnjih letih rezultati raziskav pokazali, da imajo osebe z luskavico povečano tveganje za razvoj srčno žilnih bolezni, metabolnega sindroma in sladkorne bolezni. Tveganje se še dodatno poveča v primeru debelosti.

CONTINUA A LEGGERE »
Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) - prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.
klinična prehrana
Melina

Hipertenzija – zakaj je nevarna?

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) – prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.

CONTINUA A LEGGERE »