Melina Colsani - magistrica dietetike

Kaj je zdrava prehrana?

Korak za korakom. To je zdrava prehrana. Nevsiljiva osvojitev nečesa, ki nam omogoči boljše počutje.

Kaj je zdrava prehrana?

Večkrat, ko se z nekom pogovarjam o zdravi prehrani, se zavedam, da imata pojma zdrava prehrana in dieta netočen pomen. Dieta predstavlja obdobje, v katerem se mi odrečemo določenim živilom in dobri jedači, smo primorani biti telesno aktivni, kot cilj imamo tak estetski izgled, da bomo v kopalkah lepše izgledali. Zdrava prehrana pa je nekaj, kar je težko dosegljivo, namreč prepoveduje to in ono. Komaj opisano pojmovanje diete in zdrave prehrane je popolnoma zgrešeno.

Dieta

Beseda dieta izhaja iz staro grške besede diaita, ki pomeni življenjski slog. Obstaja možnost, da je dieta nezdrava ali zdrava. Zdrava prehrana je pojem, s katerim se nanašamo na zdrave prehranske izbire, ustrezen ritem prehranjevanja in s prehranjevanjem povezane vse izbire, s katerimi nudimo našemu telesu ustrezen energetski doprinos in vsa hranila. Zdrava prehrana sloni na znanstveno podkovanih raziskavah in na priporočilih. Znanost se dopolnjuje in spreminja, prehrana ni izjema, ter je neprestano deležna novih spoznanj in sprememb.

Proces in težave

Pridobitev zdravih prehranskih običajev je proces, ki zahteva čas, spoznanja in veliko potrpežljivosti. Spoznanje teoretičnih načel zdrave prehrane vsekakor še ne pomeni, da bomo z dneva v dan dali vse v prakso. Nismo roboti, imamo svoj značaj, prepričanja, želje, točno določeno socialno in kulturno ozadje, ki je globoko zakoreninjeno v nas. Vpliv sodobne družbe, v kateri sta na prvem mestu estetski izgled in neprestana primerjava z ostalimi (ki so seveda vedno boljši in lepši od nas), je zelo močen in žal, je težko zbežati pred tovrstnim mišljenjem.

Družbo ne bomo iz dneva v dan spremenili, spremenimo pa lahko percepcijo, ki jo imamo o sebi in o našem telesu. Sprejmemo omejitve in razumemo, kaj lahko storimo, da se boljše počutimo in kaj lahko storimo, da izpostavimo bolj zdrave običaje.

Korak za korakom do zdrave prehrane

Prvi korak

Naše šibke točke opazimo in sprejmemo.

Drugi korak

Razumemo, kako lahko šibke točke postanejo močne točke, osvojimo tovrstna znanja.

Tretji korak

Izpostavimo pravi način, da znanja prenesemo v prakso, vztrajno in potrpežljivo.

Korak za korakom

To je zdrava prehrana. Nevsiljiva osvojitev nečesa, ki nam omogoči boljše počutje.

Ti potrebbe interessare..

Hranilna vrednost žuželk

Čriček predstavlja novost, prisoten bo v obliki razmaščene moke, uporaba pa bo namenjena kot dodatek različnim živilom.

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) - prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.
Hipertenzija – zakaj je nevarna?

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) – prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.
Prehranske vlkanine
Melina

So vse prehranske vlaknine enake?

Prehranske vlaknine so pomemben del uravnotežene prehrane, saj ugodno vplivajo na presnovo, na delovanje črevesja in na splošno zdravje. Med prehranske vlaknine uvrščamo neprebavljive ogljikove hidrate, gre za obširno skupino snovi, ki različno vplivajo na organizem.

CONTINUA A LEGGERE »
Very low caloric diet dieta esremamemente ipocalorica dietista melina colsani
Zdrava prehrana
Melina

Manj jem, bolje je?

VLCD diete oz. very low caloric diet (zelo nizkokalorična dieta) ni nič drugega kot to, da jemo izredno malo v teku dneva. Po tej dieti je dnevni energetski vnos med 800 in 1200 kcal, kar ni dovolj za veliko večino oseb in je celo nižje od bazalnega metabolizma (se spomnite? Gre za energijo, ki jo naše telo potrebuje, ne da bi se premikali, preveč razmišljali, ampak le ohranjali življenjske funkcije).

CONTINUA A LEGGERE »
dolcificanti umerna sladila melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Živila
Melina

Umetna sladila

Saharin, aspartam, ciklamat, kalijev acesulfam, suklaroza, stevija, ksilitol, eritritol kaj imajo skupnega vse te snovi? To, da pretvarjajo naše jezične brbončice in dajo nam občutek

CONTINUA A LEGGERE »
Ne odlašaj čeprav prihaja december in začni z zdravo pregrano sedaj
Zdrava prehrana
Melina

Ne odlašaj, čeprav prihaja december

Nekaj tednov nas loči od praznikov. December si upravičeno zasluži vzdevek »veseli« – na dnevnem redu bodo večerje, druženja in praznovanja. Veseli prazniki, srečno in čin čin. Predpraznično obdobje je tudi obdobje, ko se osebe težko odločijo za spremembe. Ne odlašaj, čeprav prihaja december in začni z zdravo pregrano sedaj.

CONTINUA A LEGGERE »
športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Športna prehrana
Melina

Kaj je utrujenost?

Določiti, kaj je utrujenost, ni tako samoumevno. Pomen besede utrujenost se da interpretirati v različnih kontekstih. Vsakodnevno občutimo utrujenost, kot posledica vseh dejavnosti, ki smo jih v teku dneva opravili. Včasih se utrujenost izraža, četudi nismo bili posebno aktivni. Zaradi tega sklepamo, da so vzroki za utrujenost različni in se ta pojavi kot posledica tako fizičnega kakor psihičnega napora.

CONTINUA A LEGGERE »