Melina Colsani - magistrica dietetike

Beli ali polnozrnati kruh?

I carboidrati complessi, presenti nei prodotti integrali, vengono assorbiti lentamente, offrendo una sazietà duratura e un migliore utilizzo dell'energia. È consigliabile consumare prodotti integrali e alimenti ricchi di fibre per una dieta equilibrata.

Beli ali polnozrnati kruh?

V zadnjem času so polnozrnati izdelki, živila brez sladkorja in sladila vedno bolj razširjena v prodaji. Na prvi pogled se zdi neka modna dietna propaganda, vendar tokrat ni tako. Škodljiv vpliv enostavnih sladkorjev je bil raziskovan in dokazan že vrsto let.

Ogljikovi hidrati

Ogljikovi hidrati predstavljajo obširno skupino makrohranil, ki na gram nudijo 4 kcal. Razdelimo jih na enostavne in kompleksne. Med enostavne ogljikove hidrate spadajo sladkor, fruktoza, beli riž, bela moka in izdelki iz bele moke. Pod kompleksne uvrščamo vse polnozrnate izdelke in živila, bogata s prehranskimi vlakninami. Razlika med enostavnimi in kompleksnimi ogljikovimi hidrati ni v kalorijskem prispevku, ampak v tem, kako jih naše telo presnavlja in koliko hitro povzročijo dvig krvnega sladkorja.

Normoglikemija

Cilj presnovnih procesov je ohraniti normoglikemijo, tj. raven sladkorja v krvi, ki je potrebna za organizem, da pravilno zagotavlja energijo vsem tkivom, s pomočjo katere lahko izvajamo vse mehanizme in se ohranjamo. Po zaužitju obroka sledijo mehanizmi absorpcije sladkorjev v krvni obtok, pri tem se raven sladkorja v krvi dvigne in pridemo v stanje hiperglikemije. To stanje ni ugodno za naš organizem, saj preveč sladkorja na dolgi rok škoduje žilnim stenam in celo nekaterim organom. Da bi preprečili predolgo hiperglikemijo, naš organizem sprosti hormon inzulin iz trebušne slinavke, ki ima vlogo, da prekomeren krvni sladkor spravi v tkiva in ohranja normoglikemijo. Odvečen sladkor se shrani v jetra in maščobno tkivo. Koliko tega odvečnega sladkorja se shrani v rezervoarju in koliko ga dejansko porabimo, je odvisno od obroka, ki ga zaužijemo, predvsem pa od vrste ogljikovih hidratov.

Skratka..

Enostavni ogljikovi hidrati se takoj prenesejo v krvni obtok, saj jih že zaužijemo v obliki sladkorjev, pri tem naše telo nima veliko dela. Sledi hiperglikemija, naš organizem pa s pomočjo inzulina hitro shrani odvečni sladkor v adipozno tkivo, kar pripelje do nabiranja maščobe v trebuhu. Občutimo hitro sitost, vendar kmalu po tem spet začutimo lakoto.

Enostavni vs kompleksni ogljikovi hidrati

Kompleksni ogljikovi hidrati pa vsebujejo snovi, ki so za naš organizem težko ali celo neprebavljive. Zaradi tega se sladkor iz polnozrnatih živil počasi sprošča v krvni obtok. Pri tem ne pride do hitrega dviga glikemije, ampak do počasnega sproščanja sladkorja v obtok, kar občutimo kot dolgotrajno sitost. Energijo, ki nam jo nudijo polnozrnata živila, popolnoma izkoristimo, pri tem pa se ne pojavijo visoke ravni sladkorja v krvi, ki bi zahtevale shranjevanje sladkorja v rezervoarju.

Priporočila

Zaradi tega priporočamo uživanje polnozrnatih izdelkov in živil, ki so bogata s prehranskimi vlakninami. Polnozrnati kruh nam bo dal enako energijo kot beli kruh, vendar bomo siti nekaj ur in pri tem se ne bomo pritoževali nad povečanim trebuhom.

Rubrika “Moč prehrane”

Preberi prejšnji članek.

Preberi naslednji članek.

Ti potrebbe interessare..

ječmen pozitivni učinki in recept orzo benefici e ricetta melina colsani dietetika prehransko svetovanje dietista consulenza nutrizionale
Ječmen je izjemno kvalitetno živilo

Ječmen v obliki kavnega nadomestka je prava zakladnica bioaktivnih snovi. Različne študije beležijo o blagodejnih učinkih ječmenove kave na naše zdravje. Pozitivni učinki ječmena se ne omejijo le pri kavnih nadomestkih, ječmen kot žito skriva še dodatne pozitivne učinke.

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.
Prehranske vlaknine

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.

Moč prehrane

Današnji življenjski slog je dinamičen, hiter, obilen stresa in odtujenega

Senza categoria
Melina

Zelena luč za čričkovo moko

Odobritev Evropske komisije Januarja letos je Evropska komisija odobrila uvedbo razmaščenega prahu domačega črička (Acheta domesticus) v živilih, Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je

CONTINUA A LEGGERE »
pozitivni učinki ječmena effetti positivi dell'orzo melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista
Senza categoria
Melina

Ječmenova kava

S prehranskega vidika je ječmen tudi prava zakladnica hranilnih in bioaktivnih snovi, saj je lahko konkretna pomoč pri podpiranju našega zdravja. A gremo po vrsti in kot prvo, pomirimo kafetarje in dokažimo, da življenje lahko poteka tudi ob skodelici ječmena.

CONTINUA A LEGGERE »
Pečenje na žaru pozitivne in negativne plati cottura alla brace pro e contro melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizioanle
Senza categoria
Melina

Sezona roštiljev je pred vrati

Sonce in daljši dnevi so znanilci, da se bliža poletje in z njim tudi sezona druženja na prostem ob peki na žaru. Peka na žaru je nekaj posebnega, saj podari živilom poseben okus. Visoke temperature omogočajo posebno toplotno obdelavo, sladkorji se kristalizirajo, maščobe pa se stopijo. Dim ob dotiku z živilom povzroča dimljen okus, aromi so močni in značilni. Tovrstna priprava živil ima tako prednosti kakor slabosti.

CONTINUA A LEGGERE »