Melina Colsani - magistrica dietetike

Zimska prehrana

Kaj sezonsko v zimskih mesecih in katera živila redno vključiti v našo prehrano.

Zimska prehrana

Zapihala je burja in znižala se je temperatura, začela se je meteorološka zima. Z mrazom se spremeni izbira živil, na dnevnem redu imamo juhe, enolončnice in druge tople jedi. Nižja zunanja temperatura nam daje občutek, da potrebujemo večje količine energije, ter zlahka zapademo v okušanje visoko energetskih živil. Bodite pa pozorni, ker dejansko ne potrebujemo višjega kalorijskega doprinosa v zimskih mesecih. Predvsem, ko preživljamo dneve v zaprtih, ogretih prostorih. Kaj je sploh sezonsko v teh mesecih in katera živila redno vključiti v našo prehrano?

Zima je sezona, ki nam nudi odlična in raznolika sezonska živila. Iz skupine zelenjave imamo v tem obdobju kapusnice (ohrovt, zelje, cvetača, listnati in brstični ohrovt, brokoli), solatnice (radič, motovilec, endivija), korenovke (koren zelene, koren peteršilja, pesa, korenček, koleraba, repa), ter skladiščeno iz poletja česen in čebula. Ne pozabimo na kislo in vloženo zelenjavo, kot sta kislo zelje in repa. Izbira je res raznolika, zelenjavo lahko uživamo kar surovo ali pa toplotno obdelano. Seznam sezonskega sadja je nekoliko krajši, sicer imamo na razpolago to, kar je skladiščeno v jesenskih mesecih: jabolka, hruške, kaki, kivi in granatno jabolko. Od jeseni do spomladi je obdobje, ko se nabirajo citrusi, čeprav ne prav lokalno. Imamo posledično na razpolago limone, mandarine, pomaranče in grenivke.

Citrusi so pozimi priljubljeni, saj predstavljajo bogat vir vitamina C, vitamin, ki je ključen pri ohranjanju odpornega imunskega sistema. Vedite, da niso le citrusi bogati z vitaminom C. Čeprav v nižjih količinah tudi kislo zelje je bogato z vitaminom C in vsebuje še druge pomembne snovi, ki nam omogočajo bolj učinkovito imunsko reakcijo. Kislo zelje je bogato s prekurzorjem vitamina A ter s folno kislino. Da postane kislo, doživi postopek fermentacije, rezultat katere prinese visoko prisotnost probiotikov. Probiotiki so bakterije, ki prebivajo v našem črevesju in živijo v simbiozi z nami, od njih imamo kup pozitivnih učinkov na naše zdravje. Redno uživanje fermentiranih izdelkov omogoča, da obogatimo našo črevesno mikrobioto.

Zima je sezona, v kateri imamo res pestro in raznoliko izbiro živil. Uporabite domišljijo in kreativnost ter redno vključite v vaš jedilnik sezonsko zelenjavo in sadje.

Ti potrebbe interessare..

Slabo odvajanje blata postane zoprna težava, predvsem ko se pojavlja redno in hkrati nastopijo druge težave kot so lahko napihnjenost, neprijetno napenjanje, tiščanje v trebuhu in bolečine
Glavni krivci za zaprtost

Slabo odvajanje blata postane zoprna težava, predvsem ko se pojavlja redno in hkrati nastopijo druge težave kot so lahko napihnjenost, neprijetno napenjanje, tiščanje v trebuhu in bolečine, kateri so glavni krivci za zaprtost?

športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Športna prehrana
Melina

Energetske zaloge

Energetske zaloge nam zagotovijo preživetje v obdobjih stradanja, česar danes, v našem okolju, ne doživljamo. Poznavanje kapacitete energetskih zalog pa nam je zelo koristno, ko smo športno aktivni. Med mišično aktivnostjo naše telo pospešeno porablja energetske zaloge in hitreje nastopi trenutek, ko izčrpanje energetskih zalog vpliva na mišično zmogljivost.

CONTINUA A LEGGERE »
Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Senza categoria
Melina

Težka voda iz pipe

Da je v poletnih mesecih smiselno obdržati ustrezno hidracijo, smo že povedali. Večkrat pa se zgodi, da voda iz pipe ni najboljša in je ne

CONTINUA A LEGGERE »
Le proteine sono i mattoni che costituiscono il nostro corpo. Svolgono la funzione di costruire tessuti, organi e altri importanti componenti. Le fonti più ricche di proteine sono gli alimenti di origine animale. In una dieta equilibrata, le proteine dovrebbero costituire tra il 10% e il 15% dell'apporto energetico giornaliero.
Beljakovine
Melina

Gradniki našega telesa

Beljakovine so skupina makrohranil, ki predstavljajo gradnike našega telesa. Imajo funkcijo sestavljanja tkiv, organov in drugih pomembnih komponent. Pri uravnoteženi prehrani naj bi beljakovine predstavljale med 10 in 15 % dnevnega energijskega vnosa.

CONTINUA A LEGGERE »
spomladanska utrujenost razlogi stanchezza primaverila cause melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista
Zdrava prehrana
Melina

Spomladanska utrujenost: mit ali resnica?

Dnevi se daljšajo, narava se prebuja, vse stremi k življenju, a … tebe muči utrujenost. Če tudi ti imaš take občutke, bodi brez skrbi. Temu pravimo spomladanka utrujenost. Gre za ta občutek zaspanosti in pomanjkanja energije, ki marsikaterega spremlja v tem obdobju prehoda iz zime v spomlad.

CONTINUA A LEGGERE »
Črni čaj kavni nadomestek
Zdrava prehrana
Melina

Alternativa kavi

Kavni nadomestki so črni čaj, zeleni čaj, čaj matcha, yerba mate in guarana. Bogati so s kofeinom polef tega z bioaktivnimi snovmi, ki so zelo koristne in zdrave za naš organizem.

CONTINUA A LEGGERE »
Popaj ne bi več jedel špinače, temveč bi raje pil sok rdeče pese, da bi postal močan in vzdržljiv. Raziskave na področju prehrane športnikov se že nekaj časa osredotočajo na rdečo peso, saj naj bi njen sok povečal mišično zmogljivost za 7 %. Rdeča pesa je bogata z nitrati, ki v telesu omogočajo večji pretok kisika v tkivih zaradi učinka na žile. To je še posebej koristno za mišice med telesno aktivnostjo.
Športna prehrana
Melina

Rdeča pesa in mišice

Popaj ne bi več jedel špinače, temveč bi raje pil sok rdeče pese, da bi postal močan in vzdržljiv. Raziskave na področju prehrane športnikov se že nekaj časa osredotočajo na rdečo peso, saj naj bi njen sok povečal mišično zmogljivost za 7 %. Rdeča pesa je bogata z nitrati, ki v telesu omogočajo večji pretok kisika v tkivih zaradi učinka na žile. To je še posebej koristno za mišice med telesno aktivnostjo.

CONTINUA A LEGGERE »