Melina Colsani - magistrica dietetike

Sir je zelo hranilno živilo

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.

Sir je zelo hranilno živilo

V prejšnjem članku ste brali, kako se s procesom encimske koagulacije mlečnih beljakovin tvori koagulum. Iz koaguluma oblikujemo sir, naknadni postopki obdelave bodo siru podali obliko, teksturo in okus. Značilnosti končnega produkta bodo poleg postopkov pridelave rezultat značilnosti začetne surovine in sicer mleka.

Kvaliteta mleka vpliva na kvaliteto sira

Na končni izdelek vplivajo vrsta mleka in njegova hranilna sestava. Imamo različne vrste mleka – kravjega, kozjega, ovčjega; kar se posebej pozna v samem okusu končnega izdelka. Hranilna sestava mleka je lahko spet različna, predvsem na račun vsebnosti maščob (polnomastno, polmastno, pusto mleko), beljakovin ter laktoze (to je mlečni sladkor, ki je naravno prisoten v mleku).

Beljakovine

Mlečne beljakovine se delijo na kazeinske in sirotkine beljakovine. Gre za kakovostne beljakovine, namreč vsebujejo vse esencialne aminokisline, in sicer komponente beljakovin, ki so za naše telo nujno potrebne. Beljakovine, ki omogočajo nastanek koaguluma, so kazeinske. Posledično bodo te prisotne v siru. Sirotkine beljakovine bodo v večjem delu ostale v prozorni tekočini imenovano sirotka.

Maščobe

V koagulum se ujamejo skoraj v celoti maščobe, ki so bile prisotne v mleku. Če je bilo mleko polnomastno, bo posledično tudi sir bogat z maščobo. Mlečne maščobe igrajo ključno vlogo pri končnem rezultatu. Nekatere snovi se vežejo le na maščobne molekule, v primeru sira, se vežejo na maščobe aromatske snovi, kar pomeni več okusa, ter karotenoidi, ki obarvajo sir bolj rumenkasto. Poleg tega maščobe dajejo siru bolj kremno in mehko teksturo.

Hranilne snovi

V kogaulum se ujamejo še druge snovi iz mleka in sicer vitamine in minerali. Posledično je sir vir naslednjih mikrohranil: kalcija, fosforja, cinka, selenija, kalija, vitamine A, D, B12, B2 in B3.

Priporočeno v zmernih količinah

Kaže, da je sir kar hranilno živilo. Vsebuje kakovostne beljakovine, maščobe, vitamine in minerale. V zmernih količinah je sicer priporočeno živilo. Redno uživanje večjih količin pa ni priporočeno in to enostavno zaradi visoke vsebnosti maščob, kar pomeni previsok energetski vnos. Zakaj pa nam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja? Končno vam bom to razkrila v naslednjem članku.

Ti potrebbe interessare..

Kaj sezonsko v zimskih mesecih in katera živila redno vključiti v našo prehrano.
Zimska prehrana

Kaj sezonsko v zimskih mesecih in katera živila redno vključiti v našo prehrano.

Debelost svetovni dan debelosti melina colsani dietetičarka prehransko svetovanje prehrana obesità giornata mondiale dell'obesità dietista consulenza nutrizionale nutrizione
Nekaj več o debelosti

Četrtega marca je bil Svetovni dan debelosti. O tem ste sicer na časopisu že brali in ugotovili, da je trend naraščanja debelosti v populaciji zaskrbljujoč pojav (preberi spodaj članek). Kaj pa je narobe, če imamo nekaj kilogramov več? Opredelili bomo zdravstveni vidik debelosti ter pojasnili, kaj je sploh debelost in kaj povzroča v našem telesu.

Debelost svetovni dan debelosti melina colsani dietetičarka prehransko svetovanje prehrana obesità giornata mondiale dell'obesità dietista consulenza nutrizionale nutrizione
Debelost
Melina

Debelost je kronična bolezen

Debelost je opredeljena kot kronična bolezen, saj povzroča celo vrsto nevšečnosti in disfunkcij. Danes boste ugotovili, v čem se pokažejo bistvene disfunkcije in razumeli boste, da gre za začarani krog, v katerem so vsi dejavniki tesno povezani in eden pelje v drugega.

CONTINUA A LEGGERE »
I grassi sono essenziali per il nostro corpo poiché forniscono energia consentono l'assorbimento di vitamine la sintesi degli acidi biliari la produzione di ormoni e sono importanti per la struttura delle cellule.
Grassi
Melina

Maščobe

Maščobe so nujno potrebne za naše telo, saj ne samo zagotavljajo energijo, ampak tudi omogočajo absorpcijo vitaminov, sintezo žolčnih kislin, tvorbo hormonov in so pomembne za strukturo celic.

CONTINUA A LEGGERE »
Vrnitev otrok za šolske klopi
Smernice zdrave prehrane
Melina

Vrnitev s šolske klopi in organizacija šolskih obrokov

Organizacija šolske prehrane temelji na državnih in deželnih smernicah, katerih glavni cilj je izpostaviti zdravo prehrano v šolskem okolju, energetsko ter hranilno prilagojene obroke starostnim skupinam; osveščanje otrok o zdravih prehranskih izbirah ter spoštovanje načel smernic zdravega prehranjevanja. Vsak starš si želi za svoje otroke najboljše, to velja tudi za prehrano, na kateri način je mogoče zagotoviti ustrezno hranilno prehrano otrokom?

CONTINUA A LEGGERE »
Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.
Prehranske vlkanine
Melina

So vse prehranske vlaknine enake?

Prehranske vlaknine so pomemben del uravnotežene prehrane, saj ugodno vplivajo na presnovo, na delovanje črevesja in na splošno zdravje. Med prehranske vlaknine uvrščamo neprebavljive ogljikove hidrate, gre za obširno skupino snovi, ki različno vplivajo na organizem.

CONTINUA A LEGGERE »