Uživanje alkohola je v naši kulturi ukoreninjeno. Alkoholne pijače so prisotne med prazniki, obredi in druženji. Rekreativno uživanje alkoholnih pijač spremlja naše običaje in je to vedenje družbeno in kulturno sprejeto. Prekomerno uživanje alkohola pa ne doprinese nič dobrega za naš organizem, temveč je eden poglavitnih dejavnikov tveganja pri razvoju bolezni na jetrih, na srčno žilnem sistemu ter na živčnem sistemu. Na to tematiko je tudi v zdravstveni stroki precej debate, predvsem glede vpliva količine alkohola in posledic, ki jih lahko nosi za sabo. Alkoholu nič več ne pripisujejo pozitivnih učinkov, niti v zmernih količinah.
Spoznajmo alkohol!
Smiselno je razumeti, kaj je alkohol in kako se v našem organizmu prebavlja. Ob upoštevanju pustnih dni sem se odločila, da poglobim to tematiko. V tem in v naslednjih člankih boste spoznali, kako se alkohol prebavlja, v čem se skriva poglavitna težava presnove alkohola in katere posledice lahko nosi za sabo.
Kako se alkohol prebavlja?
Prebava alkohola je kompleksna in se v večini odvija v jetrih. Etanol, oziroma aktivna komponenta alkoholnih pijač, je za naš organizem izredno toksičen. Da ne bi etanol poškodoval celic in organizma, so se biokemijski procesi razvili v smeri presnove etanola v manj toksične snovi, ki jih v končni fazi tudi uspešno izločimo iz telesa. V tem igrata ključno vlogo dva encima, ki razgradita etanol na manj nevarne komponente, in sicer v acetat. Acetat se naknadno razgradi še v ogljikov dioksid, ki ga izločimo z izdihom, in vodo, katero spotimo ali izločimo z urinom. V glavnem poteka prebava alkohola v jetrih, a ne samo, v majhnem delu se alkohol prebavi tudi v drugih organih, kjer imamo prisotnost teh encimov, čeprav v veliko manjšem številu. Encimi za presnovo alkohola so prisotni v možganih, kot obramba pred škodljivimi učinki, ki ga imajo etanol in njegovi metaboliti (okvaro živčnih celic in vse povezane posledice). Nekaj encimov najdemo tudi v želodcu ter v pljučih, kjer se kot posledica razgradnje etanola tvorijo plini, ki jih izdahnemo. Tovrstni plini so lahko izmerljivi, meritev pa dobro vemo, kdaj je uporabljena.
Prisotnost in učinkovitost encimov, ki so odgovorni za prebavo alkohola, ni pri vseh enaka. Beremo se naslednji teden.
Viri
- Ming Hung N. (2023). Metabolism and harmful effects of alcohol on health. DTU Journal of Science and Technology, 5(69), 102-113.
- Rehm J. (2011). The risks associated with alcohol use and alcoholism. Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 34, 135-143.
- Cederbaum AI. (2012). Alcohol metabolism. Clinics in liver disease, 16, 667-685.
- Zakhari S. (2006). Overview: how is alcohol metabolized by the body? Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 29, 245-254.
- Spanagel R, Zink M, Sommer WH, Neurobiology of Alcohol Addiction, in Neuroscience in the 21st Century: From Basic to Clinical, D.W. Pfaff, Editor. 2013, Springer New York: New York, NY. p. 2745-2773.
- Heit C, Dong H, Chen Y, et al. (2013). The role of CYP2E1 in alcohol metabolism and sensitivity in the central nervous system. Sub-cellular biochemistry, 67, 235-247.
- Quertemont E, Didone V. (2006). Role of acetaldehyde in mediating the pharmacological and behavioral effects of alcohol. Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 29, 258-265.
- Wu D, Cederbaum AI. (2003). Alcohol, oxidative stress, and free radical damage. Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 27, 277-284.