Melina Colsani - magistrica dietetike

Kaj vpliva na prebavo alkohola?

Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista

Kaj vpliva na prebavo alkohola?

Negativni učinki alkohola se izražajo celostno v organizmu, povzroča okvaro jeter, živčnega sistema, srčno žilnega sistema, gastrointestinalnega trakta, imunskega sistema in poslabšanje kognitivnih sposobnosti. Poleg sistemskih okvar povzroča alkohol zasvojenost in duševne motnje (depresija, anksioznost). Posledice prekomernega pitja alkoholnih pijač so dobro poznane, a so pri vseh enake.

Na hitro o prebavi

Za prebavo alkohola sta odgovorna dva encima, katerih cilj je razgraditi etanol, glavno komponento alkoholnih pijač, na snovi, ki niso za naš organizem toksične in jih lažje izločimo iz telesa. Ti encimi so v največji meri prisotni v jetrih ter, čeprav v manjšem številu, tudi v pljučih in v možganih (več o tem v prejšnjem članku). Prisotnost teh encimov ni pri vseh osebah enaka, posledično je reakcija na alkoholne pijače drugačna. Osebe, pri katerih je prisotnost oziroma učinkovitost teh encimov nižja, bodo veliko bolj dovzetne toksičnemu učinku etanola.

Dejavniki, ki vplivajo na presnovo alkohola

Genetika

Genetika, kot ponavadi, ima pri tem prvo besedo. Genetske spremembe v genih, ki izražajo navodila za nastanek encimov odgovornih za prebavo alkohola, so glavni krivci za to, da nekatere osebe niso uspešne pri prebavi alkohola. Posledica je upočasnjena presnova alkohola in kopičenje etanolnih produktov, ki so za naše telo škodljivi. Take osebe bodo občutile negativne učinke alkohola tudi že po zelo majhni količini zaužite alkoholne pijače. Tovrstna dedna nagnjenost je na primer zelo razširjena pri nekaterih narodih v zahodni Aziji. 

Spol

Spol je drugi v vrsti. Ženska in moška telesna sestava sta precej različni. Fiziološko gledano je žensko telo bolj maščobno in manj mišičasto, moško telo pa večinoma mišičasto. Voda v telesu se veže na mišice in tako imajo moški, v primerjavi z ženskami, višji odstotek telesne tekočine. Alkohol je topen v vodi, posledično se v moškem telesu porazdeli v večji količini topljenca (več vode), v ženskem telesu pa je količina topljenca nižja, zaradi česar alkohol ne bo tako učinkovito razporejen kot pri moških. Tudi starost vpliva na presnovo alkohola.

Starost

Z leti se sposobnost presnove etanola poslabša.

Jetra

Nenazadnje imamo še zdravje jeter. V jetrih poteka presnova alkohola in v primeru, da niso povsem v zdravem stanju, se bo tudi prebava alkohola poslabšala.

V vseh primerih neučinkovite ali slabše prebave alkohola bodo posledice etanola bolj izrazite, več bo negativnih učinkov. Obstaja varna količina alkohola? Več v naslednjem članku.

Viri

Edenberg HJ. (2007). The genetics of alcohol metabolism: role of alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase variants. Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 30, 5-13. 

Mumenthaler MS, Taylor JL, O’Hara R, et al. (1999). Gender differences in moderate drinking effects. Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 23, 55-64. 

Meier P, Seitz HK. (2008). Age, alcohol metabolism and liver disease. Current opinion in clinical nutrition and metabolic care, 11, 21-26. DOI:10.1097/MCO.0b013e3282f30564

Ti potrebbe interessare..

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.
Ali sir povzroča odvisnost?

Sir je hranilno živilo. Vsebuje kakovostne beljakovine, maščobe, vitamine in minerale ter je v zmernih količinah priporočeno živilo. Težava pa se skriva predvsem v količinah, težko se je omejiti na porcijo sira in košček zavleče drugi košček za sabo. Prekomerno uživanje sira ni priporočljivo, v kolikor gre za visokokalorično živilo.

dolcificanti umerna sladila melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Umetna sladila

Saharin, aspartam, ciklamat, kalijev acesulfam, suklaroza, stevija, ksilitol, eritritol kaj

Citrusi so bogat vir vitamina C
Citrusi in pomen vitamina C

Citrusi so v zimskih mesecih posebno priljubljeni. Pomarančni sok je simbol »boja« proti prehladu in gripi. Kisel okus, tipičen za citruse, je dokaz, da so bogati z vitaminom C. Poznan tudi kot L-askorbinska kislina, ima vitamin C v telesu pomembno vlogo pri delovanju imunskega sistema. Z njegovo antioksidativno vlogo ščiti celice pred oksidativnim stresom. Sodeluje v procesu tvorbe kolagena, ki je potreben za izgradnjo določenih struktur našega telesa, in sicer pri žilah, kosteh, hrustancu, dlesni, koži in zob.

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) - prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.
klinična prehrana
Melina

Hipertenzija – zakaj je nevarna?

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) – prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.

CONTINUA A LEGGERE »
Senza categoria
Melina

Moč prehrane

Današnji življenjski slog je dinamičen, hiter, obilen stresa in odtujenega stika s seboj. S takšnimi ritmi se zgodi, da človek zanemarja pomembne reči, ena od

CONTINUA A LEGGERE »
Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.
Zdrava prehrana
Melina

Prehranske vlaknine

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.

CONTINUA A LEGGERE »
športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Športna prehrana
Melina

Energetske zaloge

Energetske zaloge nam zagotovijo preživetje v obdobjih stradanja, česar danes, v našem okolju, ne doživljamo. Poznavanje kapacitete energetskih zalog pa nam je zelo koristno, ko smo športno aktivni. Med mišično aktivnostjo naše telo pospešeno porablja energetske zaloge in hitreje nastopi trenutek, ko izčrpanje energetskih zalog vpliva na mišično zmogljivost.

CONTINUA A LEGGERE »