Negativni učinki alkohola se izražajo celostno v organizmu, povzroča okvaro jeter, živčnega sistema, srčno žilnega sistema, gastrointestinalnega trakta, imunskega sistema in poslabšanje kognitivnih sposobnosti. Poleg sistemskih okvar povzroča alkohol zasvojenost in duševne motnje (depresija, anksioznost). Posledice prekomernega pitja alkoholnih pijač so dobro poznane, a so pri vseh enake.
Na hitro o prebavi
Za prebavo alkohola sta odgovorna dva encima, katerih cilj je razgraditi etanol, glavno komponento alkoholnih pijač, na snovi, ki niso za naš organizem toksične in jih lažje izločimo iz telesa. Ti encimi so v največji meri prisotni v jetrih ter, čeprav v manjšem številu, tudi v pljučih in v možganih (več o tem v prejšnjem članku). Prisotnost teh encimov ni pri vseh osebah enaka, posledično je reakcija na alkoholne pijače drugačna. Osebe, pri katerih je prisotnost oziroma učinkovitost teh encimov nižja, bodo veliko bolj dovzetne toksičnemu učinku etanola.
Dejavniki, ki vplivajo na presnovo alkohola
Genetika
Genetika, kot ponavadi, ima pri tem prvo besedo. Genetske spremembe v genih, ki izražajo navodila za nastanek encimov odgovornih za prebavo alkohola, so glavni krivci za to, da nekatere osebe niso uspešne pri prebavi alkohola. Posledica je upočasnjena presnova alkohola in kopičenje etanolnih produktov, ki so za naše telo škodljivi. Take osebe bodo občutile negativne učinke alkohola tudi že po zelo majhni količini zaužite alkoholne pijače. Tovrstna dedna nagnjenost je na primer zelo razširjena pri nekaterih narodih v zahodni Aziji.
Spol
Spol je drugi v vrsti. Ženska in moška telesna sestava sta precej različni. Fiziološko gledano je žensko telo bolj maščobno in manj mišičasto, moško telo pa večinoma mišičasto. Voda v telesu se veže na mišice in tako imajo moški, v primerjavi z ženskami, višji odstotek telesne tekočine. Alkohol je topen v vodi, posledično se v moškem telesu porazdeli v večji količini topljenca (več vode), v ženskem telesu pa je količina topljenca nižja, zaradi česar alkohol ne bo tako učinkovito razporejen kot pri moških. Tudi starost vpliva na presnovo alkohola.
Starost
Z leti se sposobnost presnove etanola poslabša.
Jetra
Nenazadnje imamo še zdravje jeter. V jetrih poteka presnova alkohola in v primeru, da niso povsem v zdravem stanju, se bo tudi prebava alkohola poslabšala.
V vseh primerih neučinkovite ali slabše prebave alkohola bodo posledice etanola bolj izrazite, več bo negativnih učinkov. Obstaja varna količina alkohola? Več v naslednjem članku.
Viri
Edenberg HJ. (2007). The genetics of alcohol metabolism: role of alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase variants. Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 30, 5-13.
Mumenthaler MS, Taylor JL, O’Hara R, et al. (1999). Gender differences in moderate drinking effects. Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 23, 55-64.
Meier P, Seitz HK. (2008). Age, alcohol metabolism and liver disease. Current opinion in clinical nutrition and metabolic care, 11, 21-26. DOI:10.1097/MCO.0b013e3282f30564