Melina Colsani - magistrica dietetike

Alkohol in priporočila

Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista

Alkohol in priporočila

V prejšnjih člankih ste brali o tem, kako se alkohol prebavlja ter kateri dejavniki vplivajo pri tem. Ugotovili ste, da je alkohol za naš organizem nepotreben, v prevelikih količinah ali pa v pogojih, ko ga telo ne presnavlja na ustrezen način postane za zdravje zelo škodljiv. Ministrstvo za zdravje piše, da je pitje alkohola eden glavnih dejavnikov tveganja za kronične nenalezljive bolezni, poškodbe in nasilje ter peti najpomembnejši dejavnik tveganja za izgubljena leta zdravega življenja zaradi slabega zdravja, invalidnosti ali prezgodnjih smrti.

Slovenija spada po porabi alkohola na prebivalca v sam svetovni vrh. Podatki NIJZ za leto 2022 kažejo, da je odrasla oseba v povprečju vsak dan popila tako 2,6 dcl piva kot tudi 1 dcl vina in hkrati 0,1 dcl žgane pijače. Komaj opisane količine presegajo »varno« mejo pitja alkohola.

direktna povezava na objavo NIJZ

Koliko alkohola lahko popije posameznik?

Otroci in mladostniki ga ne smejo uživati, pri odraslih pa veljajo meje manj tveganega pitja, ki temeljijo na opredelitvi enote alkohola:

1 enota alkohola = 10 gramov čistega alkohola

Toliko alkohola je v enem kozarcu vina (1 dcl) ali polovici pločevinke piva (2,5 dcl) ali enem šilcu žgane pijače (0,3 dcl).

Za zdrave moške velja naslednje: na dan – ​ne več kot dve enoti alkohola (to je največ 2 dcl vina ali pol litra piva ali dve šilci žgane pijače); na teden – ne več kot štirinajst enot alkohola (to je največ 1,4 litra vina ali sedem steklenic piva ali 4 dcl žgane pijače); ob eni priložnosti – največ pet enot alkohola brez tveganja opitosti (to je največ pol litra vina ali dve steklenici in pol piva ali 1,5 dcl žgane pijače).

Za zdrave ženske (ki niso noseče in ne dojijo) pa velja sledeče: na dan – ne več kot eno enoto alkohola (to je največ 1 dcl vina ali pol steklenice piva ali eno šilce žgane pijače); na teden – ne več kot sedem enot alkohola (to je največ 7 dcl vina ali tri steklenice in pol piva ali 2 dcl žgane pijače); ob eni priložnosti – največ tri enote alkohola brez tveganja opitosti (to je največ 3 dcl vina ali ena steklenica in pol piva ali 1 dcl žgane pijače). Za osebe, starejše od 65 let, veljajo enake meje kot za odrasle ženske.

Viri

  • Registrirana poraba alkohola 2022, Nacionalni Inštitut za Javno Zdravje – povezava
  • Alkohol in zdravje, Ministrstvo za zdravje RP – povezava

Ti potrebbe interessare..

Špargljev urin asparagus pee pipi da asparagi melina colsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Špargljev urin

O»špargljevem urinu« se je prvič bralo že v 18. stoletju in zanimanje, zakaj ima urin tak vonj po uživanju špargljev, se je ohranilo vse do današnjih dni. Poljski raziskovalec Marceli Nencki je v letu 1891 našel krivca za ta vonj. To je metil merkaptan. Gre za žveplovo spojino. »Špargljev urin« zaznamuje močan vonj po žveplu, ki je podoben vonju, ki se razširi v kuhinji, ko kuhamo zelje ali cvetačo.

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) - prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.
Hipertenzija – zakaj je nevarna?

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) – prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.

Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Senza categoria
Melina

Težka voda iz pipe

Da je v poletnih mesecih smiselno obdržati ustrezno hidracijo, smo že povedali. Večkrat pa se zgodi, da voda iz pipe ni najboljša in je ne

CONTINUA A LEGGERE »
ječmen pozitivni učinki in recept orzo benefici e ricetta melina colsani dietetika prehransko svetovanje dietista consulenza nutrizionale
Zdrava prehrana
Melina

Ječmen je izjemno kvalitetno živilo

Ječmen v obliki kavnega nadomestka je prava zakladnica bioaktivnih snovi. Različne študije beležijo o blagodejnih učinkih ječmenove kave na naše zdravje. Pozitivni učinki ječmena se ne omejijo le pri kavnih nadomestkih, ječmen kot žito skriva še dodatne pozitivne učinke.

CONTINUA A LEGGERE »
pozitivni učinki ječmena effetti positivi dell'orzo melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista
Senza categoria
Melina

Ječmenova kava

S prehranskega vidika je ječmen tudi prava zakladnica hranilnih in bioaktivnih snovi, saj je lahko konkretna pomoč pri podpiranju našega zdravja. A gremo po vrsti in kot prvo, pomirimo kafetarje in dokažimo, da življenje lahko poteka tudi ob skodelici ječmena.

CONTINUA A LEGGERE »
športna prehrana nutrizione sportiva melina colsani dietetika prehransko svetovanje dietista consulenza nutrizionale
Športna prehrana
Melina

Kako nastane energija?

Ob planiranju prehrane kot podpora telesni aktivnosti moramo upoštevati tip vadbe, dejansko porabo energije med vadbo in porabo tekočin. Ob upoštevanju vseh faktorjev smo sposobni nuditi našemu telesu primemo nadomeščanje porabljenih hranil in tekočin po opravljeni telesni aktivnosti in predvsem ponovno polnjenje energetskih zalog

CONTINUA A LEGGERE »