Melina Colsani - magistrica dietetike

Daj, vstani in zmigaj se!

Športna prehrana nutrizione sportiva melina colsani dietetika prehransko svetovanje consulenza nutrizionale dietista

Daj, vstani in zmigaj se!

Prvi članek dolge serije Športna prehrana!

Pri iskanju po spletu »zakaj je telesna dejavnost pomembna« zapadem na spletno stran Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer piše, da redna telesna dejavnost in aktiven življenjski slog sodita med ključne dejavnike, ki opomorejo k ohranjanju, varovanju in krepitvi zdravja. Nasprotno pa telesna nedejavnost in nezadostna telesna dejavnost ter vse bolj sedeč življenjski slog povečujejo tveganje za pojav kroničnih nenalezljivih bolezni, zmanjšujejo kakovost življeljenja in lahko vodijo v prezgodnjo smrt.

Sej, nič novega, a ne?

Take in podobne izjave se berejo povsod, kaj pa se dejansko skriva za temi trditvami – na kakšen način telesna aktivnost pripomore k ohranjanju, varovanju in krepitvi zdravja?

Na to kar sprva pomislimo je, da nam redna telesna aktivnost pomaga pri ohranjanju ustrezne telesne teže – smo bolj fit torej bolj zdravi! Med vadbo naše telo porabi več energije, posledično je potreba po kalorijah povišana. Vedite, da je ta povišana energetska poraba važnega pomena, ampak se odgovor ne skriva v tem. Skrivnost najdemo v delovanju mišic.

Mišice so veliko več od tega, kar mislimo!

Novejše raziskave obravnavajo mišice kot organ, ki ima endokrino delovanje. Endokrine organi imajo sposobnost, da izločajo določene snovi neposredno v krvni obtok in se te širijo po celem telesu. Med telesno aktivnostjo mišica sprošča v krvni obtok specifične citokine.

Kaj pa so citokini? Citokini so raznolika družina intracelularnih signalizacijskih molekul, ki uravnavajo imunski sistem, tako pri ohranjanju zdravja kakor pri vnetnem stanju organizma. Razlikujemo provnetne citokine, kateri povzročajo vnetje organizma, in protivnetne, za katere velja, da imajo popolnoma obratno vlogo, torej to, da se borijo proti vnetju.

Vnetje ni vedno negativno, namreč predstavlja imunski odziv našega telesa, da se bori proti določeni okužbi ali bolezni. Včasih pa je sproženo vnetje bolj škodljivo kot koristno. Zaradi tega je vzdrževanje ravnotežja med provnetnimi in protivnetnimi citokini bistvenega pomena za ohranjanje zdravega organizma.

V primeru, ko se ravnovesje poruši v prid provnetnih citokinov, se razvije bolezen. Najbolj razširjene bolezni zahodne populacije, t.i. kronične nenalezljive bolezni, so v veliki večini posledica porušenega ravnovesja v prid provnetnih citokinov, zaradi marsikaterih razlogov. Tišičen primer je debelost (debelost je bolezen!), namreč adipociti (celice, v katerih se nabira maščoba) izločajo v obtok povišane količine provnetnih citokinov, kar na dolgi rok ima negativne posledice. Zaradi tega imamo z debelostjo povezanih še in še patoloških stanj.

V trenutku, ko je mišica aktivna,, sprošča v krvni obtok protivnetne citokine, poimenovani miokini. Miokini se borijo proti vnetju in imajo ogromno pozitivnih učinkov, ki se kažejo na telesnem in tudi duševnem počutju. Torej, kaj čakaš? Vstani in spravi mišice v delo!

Nadaljuje

Ti potrebbe interessare..

Danes ima znanost, ki se ukvarja z uporabo rastlin in pripravkov, pridobljenih iz njih, za zdravljenje, lajšanje in preprečevanje bolezni, svojo stroko imenovana fitoterapija.
Fitoterapija za boljše počutje

Danes ima znanost, ki se ukvarja z uporabo rastlin in pripravkov, pridobljenih iz njih, za zdravljenje, lajšanje in preprečevanje bolezni, svojo stroko imenovana fitoterapija.

Špargljev urin asparagus pee pipi da asparagi melina colsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Špargljev urin

O»špargljevem urinu« se je prvič bralo že v 18. stoletju in zanimanje, zakaj ima urin tak vonj po uživanju špargljev, se je ohranilo vse do današnjih dni. Poljski raziskovalec Marceli Nencki je v letu 1891 našel krivca za ta vonj. To je metil merkaptan. Gre za žveplovo spojino. »Špargljev urin« zaznamuje močan vonj po žveplu, ki je podoben vonju, ki se razširi v kuhinji, ko kuhamo zelje ali cvetačo.

Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Prehranska dopolnila
Melina

Magična voda 2

Oglas pravi: »Za nov vsakodnevni ritual lepote, prehransko dopolnilo, ki ga lahko enostavno popijemo, vsebuje kolagen, cink in hialuronsko kislino. Prava novost, ki bo zadovoljila

CONTINUA A LEGGERE »
Ne odlašaj čeprav prihaja december in začni z zdravo pregrano sedaj
Zdrava prehrana
Melina

Ne odlašaj, čeprav prihaja december

Nekaj tednov nas loči od praznikov. December si upravičeno zasluži vzdevek »veseli« – na dnevnem redu bodo večerje, druženja in praznovanja. Veseli prazniki, srečno in čin čin. Predpraznično obdobje je tudi obdobje, ko se osebe težko odločijo za spremembe. Ne odlašaj, čeprav prihaja december in začni z zdravo pregrano sedaj.

CONTINUA A LEGGERE »
I carboidrati complessi, presenti nei prodotti integrali, vengono assorbiti lentamente, offrendo una sazietà duratura e un migliore utilizzo dell'energia. È consigliabile consumare prodotti integrali e alimenti ricchi di fibre per una dieta equilibrata.
Metabolizem
Melina

Beli ali polnozrnati kruh?

Debata med belim in polnozrnatim kruhom je še vedno aktualna. V zadnjem času so polnozrnati izdelki, živila brez sladkorja in sladila vedno bolj razširjena v prodaji. Na prvi pogled se zdi le kot modna dieta, vendar tokrat ni tako, saj je škodljiv učinek enostavnih sladkorjev dokazan že vrsto let.

CONTINUA A LEGGERE »