Melina Colsani - magistrica dietetike

Energetske zaloge

športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista

Energetske zaloge

Drugi članek dolge serije Športna prehrana!

preberi prvega

Ravnovesje je osnova

Prehranjevanje, dihanje, izločanje – gre za osnovne mehanizme, ki omogočajo našemu telesu, da izmenjuje energijo in snovi z okolico. V telesu neprestano potekajo reakcije, ki omogočajo vzdrževanje ravnovesja. Kemijske reakcije, ki potekajo v našem telesu, opredelimo z izrazom presnova. Naš organizem je razvil zelo kompleksne presnovne poti, katere nam omogočijo, da preživimo tudi v ekstremnih pogojih. Dovolj je, da pomislimo na pogoje, v katerih se je razvilo človeštvo – večji del naše zgodovine smo se prehranjevali samo s tem, kar smo ulovili in nabrali.

Šparajmo, za hude čase

Vsako snov, ki vnesemo v telo, celice predelajo in presodijo kaj porabiti takoj in kaj spraviti v rezervo, za morebitne hude čase. Ničesar, kar bo nekdaj uporabno, se ne odstrani! Imamo tako maščobne zaloge, kjer se skladišči vsa odvečna energija, ki jo v trenutku, ko jo imamo na razpolago, ne koristimo. Obstajajo še ostale rezerve v telesu, in sicer v jetrih in v mišicah. V teh organih se skladiščijo zaloge glikogena – to je vrsta kompleksnega ogljikovega hidrata.

Energetske zaloge za vzdževanje normoglikemije

Energetske zaloge našega telesa zajemajo torej maščobe v maščobnem tkivu (podkožno maščevje in notranjo oz. visceralno maščevje) in glikogen v jetrih ter v mišicah.

Zakaj naše telo skrbno ohranja in obnavlja energetske zaloge? Razlog je v ohranjanju normalne koncentracije glukoze v krvi, kar predstavlja osnovni vir energije za celice. Komaj zaidemo v ekstrem (hipoglikemija ali hiperglikemija) se izpostavijo mehanizmi, ki omogočajo, da se raven krvnega sladkorja povrne na fiziološko raven.

Ob trenutku, ko je minilo nekaj ur od zadnjega obroka in smo iz živil izčrpali vse, kar se je dalo, mehanizmi uravnavanja krvnega sladkorja ohranjajo fiziološke vrednosti tako, da se glukoza pridobi iz energetskih rezerv. S presnovnega vidika je vir energije, ki je najhitreje in najlažje dostopen, glikogen. Ko se zaloge glikogena porabijo, postanejo vir energije maščobne rezerve.

Danes preživetje ni več prioriteta

Energetske zaloge nam zagotovijo preživetje v obdobjih stradanja, česar danes, v našem okolju, ne doživljamo. Poznavanje kapacitete energetskih zalog pa nam je zelo koristno, ko smo športno aktivni. Med mišično aktivnostjo naše telo pospešeno porablja energetske zaloge in hitreje nastopi trenutek, ko izčrpanje energetskih zalog vpliva na mišično zmogljivost.

Kako razumemo, da se naše energetske rezerve izčrpajo, in kdaj je smiselno med aktivnostjo ukrepati s prehranskim dopolnjevanjem? Za vsakega je odvisno od telesne sestave in stopnje treniranosti. V naslednjih člankih boste spoznali temelje presnove in kako nam bo poznavanje metabolizma omogočilo, da dosežemo boljše rezultate.

Nadaljuje

Ti potrebbe interessare..

Le proteine sono i mattoni che costituiscono il nostro corpo. Svolgono la funzione di costruire tessuti, organi e altri importanti componenti. Le fonti più ricche di proteine sono gli alimenti di origine animale. In una dieta equilibrata, le proteine dovrebbero costituire tra il 10% e il 15% dell'apporto energetico giornaliero.
Gradniki našega telesa

Beljakovine so skupina makrohranil, ki predstavljajo gradnike našega telesa. Imajo funkcijo sestavljanja tkiv, organov in drugih pomembnih komponent. Pri uravnoteženi prehrani naj bi beljakovine predstavljale med 10 in 15 % dnevnega energijskega vnosa.

Obstajajo živila ki imajo tako imenovane negativne kilokalorije. Potrošek energije za presnovo teh živil bo večji od njihovega kalorijskega doprinosa.
Obstajajo tudi negativne kalorije

Obstajajo živila ki imajo tako imenovane negativne kilokalorije. Potrošek energije za presnovo teh živil bo večji od njihovega kalorijskega doprinosa.

pozitivni učinki ječmena effetti positivi dell'orzo melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista
Senza categoria
Melina

Ječmenova kava

S prehranskega vidika je ječmen tudi prava zakladnica hranilnih in bioaktivnih snovi, saj je lahko konkretna pomoč pri podpiranju našega zdravja. A gremo po vrsti in kot prvo, pomirimo kafetarje in dokažimo, da življenje lahko poteka tudi ob skodelici ječmena.

CONTINUA A LEGGERE »
I carboidrati complessi, presenti nei prodotti integrali, vengono assorbiti lentamente, offrendo una sazietà duratura e un migliore utilizzo dell'energia. È consigliabile consumare prodotti integrali e alimenti ricchi di fibre per una dieta equilibrata.
Metabolizem
Melina

Beli ali polnozrnati kruh?

Debata med belim in polnozrnatim kruhom je še vedno aktualna. V zadnjem času so polnozrnati izdelki, živila brez sladkorja in sladila vedno bolj razširjena v prodaji. Na prvi pogled se zdi le kot modna dieta, vendar tokrat ni tako, saj je škodljiv učinek enostavnih sladkorjev dokazan že vrsto let.

CONTINUA A LEGGERE »
Moč prehrane Melina Colsani, mag. dietet. Slaščice lahko jemo vsak dan Dolci ogni giorno dietista consulenza nutrizionale
Alimentazione sana
Melina

Slaščice lahko jemo vsak dan

Topli štruklji, praznične slaščice, čokolada s smetano in čokoladni bomboni so le nekatere izmed sladkih skušnjav, ki nas že sedaj obdajajo vse do prazničnih dni.

CONTINUA A LEGGERE »
Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Alkohol
Melina

Alkohol in priporočila

Otroci in mladostniki ga ne smejo uživati, pri odraslih pa veljajo meje manj tveganega pitja, ki temeljijo na opredelitvi enote alkohola: 1 enota alkohola = 10 gramov čistega alkohola.

CONTINUA A LEGGERE »