Melina Colsani - magistrica dietetike

Kaj je utrujenost?

športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista

Kaj je utrujenost?

Četrti članek dolge serije Športna prehrana

Določiti, kaj je utrujenost, ni tako samoumevno. Pomen besede utrujenost se da interpretirati v različnih kontekstih. Vsakodnevno občutimo utrujenost, kot posledica vseh dejavnosti, ki smo jih v teku dneva opravili. Včasih se utrujenost izraža, četudi nismo bili posebno aktivni. Zaradi tega sklepamo, da so vzroki za utrujenost različni in se ta pojavi kot posledica tako fizičnega kakor psihičnega napora.

Utrujenost v športu

Klasičen primer utrujenosti najdemo v športu, kjer se izraža v nezmožnosti nadaljevanja aktivnosti ali premagovanje napora. Vsem je znano, da vadba ne more potekati neskončno dolgo, saj prej kot slej nastopi utrujenost.

Pri raziskovanju pojma utrujenosti pri športnikih so rezultati pokazali, da utrujenost je moč pojasniti na podlagi trajanja športne aktivnosti. Ta lahko nastopi po kratkotrajnem naporu (npr. nekaj minut) in po dolgotrajnem naporu (npr. nekaj ur).

Kratkotrajni napori

Prva je pogojena s spremembami v celični homeostazi (to je ravnovesje), ker gre za kratkotrajen napor visoke intenzivnosti, celica proizvede energijo preko anaerobne metabolne poti, pri tem nastanejo metabolni produkti (med katerimi tudi mlečna kislina), ki vplivajo na mišično zmogljivost.

Dolgotrajni napori

Druga je povezana z razpoložljivostjo energetskih zalog – gre torej za dolgotrajno vadbo nizke intenzivnosti, celice proizvedejo energijo preko aerobnih metabolnih poti in zmožni smo opravljati aktivnost, dokler imamo na razpolago energetske zaloge (glikogen in maščobe).

Kako zakasniti občutek utrujenosti?

Edini način, da se občutek utrujenosti pojavi čimbolj pozno, je ta, da postopoma privadimo telo na intenzivnost vadbe in ta, da zagotovimo dovolj energetskih virov. Med aktivnostjo so najpomembnejši viri energije prosta glukoza iz krvi, mišični glikogen, rezerve maščobe in telesne beljakovine. Na začetku vadbe in v odvisnosti od intenzivnosti predstavlja začetni vir energije mišični glikogen, ki se tudi najhitreje porabi. Komaj so zaloge glikogena izčrpane, postanejo beljakovine najbolj pomemben vir energije za mišično delo. Sočasno, ob nadaljevanju aktivnosti, se metabolizem mišičja obrne na porabo maščob iz rezerv. Tovrstni metabolni poti sta zahtevnejši za celice in hitreje pripeljeta do občutka utrujenosti, predvsem, ko se intenzivnost stopnjuje in preidemo v anaerobni metabolizem.

Najhitrejša rešitev?

Najučinkovitejši in najlažje dostopen vir energije za mišično delo so torej telesne rezerve glikogena. Pomembno je, da športniki skrbno načrtujejo svojo prehrano in tako povečajo razpoložljivost ogljikovih hidratov pred, med in po telesni aktivnosti. Če aktivnost traja dlje časa, je priporočljivo, da športniki med aktivnostjo zaužijejo lahko prebavljive ogljikove hidrate in zagotovijo telesu dodatne vire energije. Koliko trajajo zaloge glikogena in kako ugotovimo, kdaj se te izčrpajo, in predvsem na kakšen način lahko zakasnimo pojav utrujenosti med aktivnostjo?

Nadaljuje

Ti potrebbe interessare..

dolcificanti umerna sladila melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Umetna sladila

Saharin, aspartam, ciklamat, kalijev acesulfam, suklaroza, stevija, ksilitol, eritritol kaj

Pečenje na žaru pozitivne in negativne plati cottura alla brace pro e contro melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizioanle
Sezona roštiljev je pred vrati

Sonce in daljši dnevi so znanilci, da se bliža poletje in z njim tudi sezona druženja na prostem ob peki na žaru. Peka na žaru je nekaj posebnega, saj podari živilom poseben okus. Visoke temperature omogočajo posebno toplotno obdelavo, sladkorji se kristalizirajo, maščobe pa se stopijo. Dim ob dotiku z živilom povzroča dimljen okus, aromi so močni in značilni. Tovrstna priprava živil ima tako prednosti kakor slabosti.

športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Športna prehrana
Melina

Energetske zaloge

Energetske zaloge nam zagotovijo preživetje v obdobjih stradanja, česar danes, v našem okolju, ne doživljamo. Poznavanje kapacitete energetskih zalog pa nam je zelo koristno, ko smo športno aktivni. Med mišično aktivnostjo naše telo pospešeno porablja energetske zaloge in hitreje nastopi trenutek, ko izčrpanje energetskih zalog vpliva na mišično zmogljivost.

CONTINUA A LEGGERE »
Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Prehranska dopolnila
Melina

Magična voda 2

Oglas pravi: »Za nov vsakodnevni ritual lepote, prehransko dopolnilo, ki ga lahko enostavno popijemo, vsebuje kolagen, cink in hialuronsko kislino. Prava novost, ki bo zadovoljila

CONTINUA A LEGGERE »
Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.
Zdrava prehrana
Melina

Prehranske vlaknine

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.

CONTINUA A LEGGERE »
Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) - prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.
klinična prehrana
Melina

Hipertenzija – zakaj je nevarna?

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) – prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.

CONTINUA A LEGGERE »