Melina Colsani - magistrica dietetike

Spomladanska utrujenost: mit ali resnica?

spomladanska utrujenost razlogi stanchezza primaverila cause melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista

Spomladanska utrujenost: mit ali resnica?

Dnevi se daljšajo, narava se prebuja, vse stremi k življenju, a … tebe muči utrujenost. Če tudi ti imaš take občutke, bodi brez skrbi. Temu pravimo spomladanka utrujenost. Gre za ta občutek zaspanosti in pomanjkanja energije, ki marsikaterega spremlja v tem obdobju prehoda iz zime v spomlad.

Zakaj se pojavi spomladanska utrujenost?

Razlogi za spomladansko utrujenost se skrivajo v procesih prilagajanja na spremembe zunanjega okolja. Bolj specifično na endokrino prilagajanje, to se pravi hormonov. Imamo dva glavna igralca: serotonin in melatonin. Melatonin je hormon spanja, serotonin pa hormon veselja. Sončna svetloba je eden od dejavnikov, ki povzroča izločanje serotonina v našem telesu. Pogoj za sproščanje melatonina je tema, oziroma odsotnost sončne svetlobe. V teh mesecih se dnevi daljšajo, kar pomeni, da je sproščanje serotonina povišano, nimamo pa nobenih sprememb pri sproščanju melatonina. To nekako poruši ravnovesje med hormoni in zahteva ponovno vzpostavitev ravnovesja, kar seveda potrebuje svoj čas.

Vpliv okolja se pozna tudi v temperaturah

Drugi razlog se skriva v prilagajanju telesa iz hladnejših na toplejše temperature. Prilagoditev poteka na račun vazodilatacije perifernih žil, kar povzroča nižji krvni pritisk in posledični občutki. Prilagajanje na spremembe okolja sicer ni tako dolgo in v nekaj tednih se telo popolnoma privadi in spomladanska utrujenost se kmalu konča.

Kaj pa, če ti simptomi trajajo dlje?

V tem primeru poiščemo krivca v naših vsakodnevnih običajih.

Prvo vprašanje

Prvo vprašanje, ki si ga boste postavili zajema hidracijo – pijem dovolj vode v teku dneva? Odgovor najdete pri opazovanju urina. Barva urina ustrezno hidriranega telesa je prozorno rumena, če je urin temno obarvan pomeni, da bi lahko spili nekaj več vode v teku dneva. Voda predstavlja 60-70 % našega telesa, je v celicah in jih obdaja ter omogoča potek vseh življenjskih funkcij. Brez vode ne preživimo.

Drugo vprašanje

Drugo vprašanje – kako se prehranjujem? Hitra hrana, neuravnoteženi obroki, pomanjkanje zelenjave in sadja v naših obrokih, rafinirani izdelki, skratka take prehranske izbire, ki niso povsem hranilne in iz katerih imamo le energetski doprinos, seveda prinašajo določene posledice.

Energija

Naše telo potrebuje energijo in celo vrsto hranil, da vse deluje, kot je treba. Energija: prenizek vnos ni dober, previsok tudi ne. Srednja meja je najboljša rešitev. V primeru pomanjkanja energetskega vnosa se v našem telesu sprožijo mehanizmi preživetja in uporabimo, kar imamo na razpolago (maščobo, mišice) kot vir energije. Presežek energije spet predstavlja za naše telo dodatno breme, saj vso odvečno energijo ne porabi, temveč shrani v obliki maščobe, da bomo pripravljeni za »hude čase«. Proces zahteva endokrino (hormonsko) in metabolno prilagoditev. Energetski vnos vpliva tako na naše dobro počutje.

Makrohranila

Hranila, ki nam nudijo energijo, imenujemo makrohranila in sem spadajo ogljikovi hidrati, beljakovine, maščobe in alkohol. Razmerje v vnosih teh hranil ima tudi vpliv na naše počutje. Nekatere modne diete zagovarjajo visokoproteinski vnos, ali visokomaščobni, kar ni v skladu s priporočili zdravega prehranjevanja, in vplivi takih diet niso povsem pozitivni na naše zdravje. Ustrezno razmerje makrohranil podpre delovanje naših celic in se to pozna kot splošno dobro počutje.

Mikrohranila

O makro tako, nič manj vredna pa mikrohranila – vitamini in minerali. Pestra izbira prehrane v večini primerov zagotovi kritje potreb vseh mikrohranil, predvsem, ko imamo na dnevnem redu zelenjavo, sadje, polnozrnate izdelke, stročnice in enostavne mesne, ribje in mlečne izdelke – v glavnem: surovine. V primeru, da je naša prehrana monotona, težko zagotovimo doprinos vseh mikrohranil, kar se na dolgi rok pozna na počutju.

Zaključek

Uravnotežena in pestra prehrana na tak način zagotavlja odlično gorivo za naše celice in nam bo v podporo v obdobjih prehajanja letnih časov. Nenazadnje pa ne pozabimo na redno telesno aktivnost, če se redno migamo in spotimo, nam bo vse spet veliko lažje.

Ti potrebbe interessare..

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.
So vse prehranske vlaknine enake?

Prehranske vlaknine so pomemben del uravnotežene prehrane, saj ugodno vplivajo na presnovo, na delovanje črevesja in na splošno zdravje. Med prehranske vlaknine uvrščamo neprebavljive ogljikove hidrate, gre za obširno skupino snovi, ki različno vplivajo na organizem.

I carboidrati complessi, presenti nei prodotti integrali, vengono assorbiti lentamente, offrendo una sazietà duratura e un migliore utilizzo dell'energia. È consigliabile consumare prodotti integrali e alimenti ricchi di fibre per una dieta equilibrata.
Beli ali polnozrnati kruh?

Debata med belim in polnozrnatim kruhom je še vedno aktualna. V zadnjem času so polnozrnati izdelki, živila brez sladkorja in sladila vedno bolj razširjena v prodaji. Na prvi pogled se zdi le kot modna dieta, vendar tokrat ni tako, saj je škodljiv učinek enostavnih sladkorjev dokazan že vrsto let.

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.
Sir
Melina

Ali sir povzroča odvisnost?

Sir je hranilno živilo. Vsebuje kakovostne beljakovine, maščobe, vitamine in minerale ter je v zmernih količinah priporočeno živilo. Težava pa se skriva predvsem v količinah, težko se je omejiti na porcijo sira in košček zavleče drugi košček za sabo. Prekomerno uživanje sira ni priporočljivo, v kolikor gre za visokokalorično živilo.

CONTINUA A LEGGERE »
I grassi sono essenziali per il nostro corpo poiché forniscono energia consentono l'assorbimento di vitamine la sintesi degli acidi biliari la produzione di ormoni e sono importanti per la struttura delle cellule.
Grassi
Melina

Maščobe

Maščobe so nujno potrebne za naše telo, saj ne samo zagotavljajo energijo, ampak tudi omogočajo absorpcijo vitaminov, sintezo žolčnih kislin, tvorbo hormonov in so pomembne za strukturo celic.

CONTINUA A LEGGERE »
Psoriaza luskavica in prehrana psoriasi e nutrizione melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
klinična prehrana
Melina

Luskavica oziroma psoriaza

Luskavica ali psoriaza je dedna kronična vnetna bolezen. Za psoriazo zboli približno 2 % ljudi. Pri luskavici so vneti predeli kože običajno ostro omejeni, rdeči in prekriti s srebrnobelimi luskami. Med dejavnike, ki vplivajo na pojav luskavice, spadajo: genetika in okoljski dejavniki, med katerimi tudi prehrana. Prehrana nima posrednega vpliva na bolezen, so pa v zadnjih letih rezultati raziskav pokazali, da imajo osebe z luskavico povečano tveganje za razvoj srčno žilnih bolezni, metabolnega sindroma in sladkorne bolezni. Tveganje se še dodatno poveča v primeru debelosti.

CONTINUA A LEGGERE »
športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Športna prehrana
Melina

Energetske zaloge

Energetske zaloge nam zagotovijo preživetje v obdobjih stradanja, česar danes, v našem okolju, ne doživljamo. Poznavanje kapacitete energetskih zalog pa nam je zelo koristno, ko smo športno aktivni. Med mišično aktivnostjo naše telo pospešeno porablja energetske zaloge in hitreje nastopi trenutek, ko izčrpanje energetskih zalog vpliva na mišično zmogljivost.

CONTINUA A LEGGERE »
Debelost svetovni dan debelosti melina colsani dietetičarka prehransko svetovanje prehrana obesità giornata mondiale dell'obesità dietista consulenza nutrizionale nutrizione
Debelost
Melina

Nekaj več o debelosti

Četrtega marca je bil Svetovni dan debelosti. O tem ste sicer na časopisu že brali in ugotovili, da je trend naraščanja debelosti v populaciji zaskrbljujoč pojav (preberi spodaj članek). Kaj pa je narobe, če imamo nekaj kilogramov več? Opredelili bomo zdravstveni vidik debelosti ter pojasnili, kaj je sploh debelost in kaj povzroča v našem telesu.

CONTINUA A LEGGERE »
Črni čaj kavni nadomestek
Zdrava prehrana
Melina

Alternativa kavi

Kavni nadomestki so črni čaj, zeleni čaj, čaj matcha, yerba mate in guarana. Bogati so s kofeinom polef tega z bioaktivnimi snovmi, ki so zelo koristne in zdrave za naš organizem.

CONTINUA A LEGGERE »