Melina Colsani - magistrica dietetike

Sezona roštiljev je pred vrati

Pečenje na žaru pozitivne in negativne plati cottura alla brace pro e contro melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizioanle

Sezona roštiljev je pred vrati

Sonce in daljši dnevi so znanilci, da se bliža poletje in z njim tudi sezona druženja na prostem ob peki na žaru. Peka na žaru je nekaj posebnega, saj podari živilom poseben okus. Visoke temperature omogočajo posebno toplotno obdelavo, sladkorji se kristalizirajo, maščobe pa se stopijo. Dim ob dotiku z živilom povzroča dimljen okus, aromi so močni in značilni. Tovrstna priprava živil ima tako prednosti kakor slabosti.

Kaj se dogaja med pečenjem na žaru

Maillardova reakcija

Peko na žaru zaznamujejo zelo visoke temperature in se zaradi tega živila zlahka zažgejo. Porjavenje je že prvi znak, da je živilo preveč časa izpostavljeno visoki temperaturi. Reakcija, ki je odgovorna za kemijske spremembe na površini hrane, se imenuje Maillardova reakcija. Zaradi te reakcije se tvorijo različne snovi, ki dajo hrustljavo skorjo, značilno barvo, vonj in okus pečeni hrani. Procesi Mailardove reakcije se začnejo pri 140˚ C. Vendar, če s trajanjem pečenja mesa in temperaturo peke pretiravamo, se tvorijo snovi, ki jim pravimo heterociklični aromatski amini (HCA). Novo nastale snovi so škodljive za naše celice, slednje lahko vplivajo negativno na naš genetski zapis in so tako potencialno kancerogene.

Policiklični aromatski ogljikovodiki

Med peko na žaru nastanejo še druge škodljive snovi in sicer policiklični aromatski ogljikovodiki (PAH), ki so prisotni v dimu, ki pride v stik z živili. Živilo je izpostavljeno tem snovem, ko je temperatura previsoka, ko oddaljenost živila od ognja ni dovolj velika in ko je čas pečenja dolg. Vpliva pa tudi vrsta mesa, ki jo pečemo. Med pečenjem se maščoba, ki je prisotna v mesu, zaradi povišanih temperatur spremeni v tekočo obliko in kane na žerjavico, kar povzroča izhlapevanje tovrstnih snovi v dim. Več maščobe je v mesu, več bo tega. Nanašam se na klobase in ostale mesne izdelke z mletim mesom in maščobo ali kose mesa z več maščobe, kot so na primer rebra. Problem PAH ne nastane le v primerih, ko pečemo meso, ampak tudi v primerih, ko pečemo ostala živila na žaru, na primer zelenjavo.

Brez panike

Peka na žaru podari živilom poseben okus. Zaradi visokih temperatur se živilo takoj pripravi, sladkorji se kristalizirajo, maščobe se stopijo, dim ob dotiku z živilom mu podari dimljen okus. Rezultat pečenja žal se ne omejuje le na komaj našteto, saj med pečenjem nastanejo snovi, ki so za naše zdravje škodljive.

Obstaja pa način, s katerim lahko preprečimo ali vsaj zmanjšamo nastanek teh snovi.

Kako?

Ko maščoba kane na žerjav, se sprosti dim, ki vsebuje škodljive policiklične aromatske ogljikovodike (PAH). Nastanek teh snovi preprečimo tako, da zberemo manj mastne kose mesa: piščančje in puranje meso, pusti kosi mesa (fileji, stejki) in ribe.

Drugi vir nastanka škodljivih snovi so sladkorji, ki zaradi visokih temperatur povzročajo porjavenje živil, če se reakcija nadaljuje nastanejo škodljivi heterociklični aromatski amini (HCA). Prvi trik je ta, da živila ne izpostavljamo predolgo visokim temperaturam in smo pozorni, da se izredno porjavijo ali celo sežgejo. Drugi trik je ta, da živilom ne dodamo dodaten vir sladkorja, kot so na primer določene omake za pečenje BBQ.

Čas pečenja mesa lahko zmanjšamo tako, da ga zrežemo na manjše in tanjše kose, ter da ga pogosto obračamo. V primeru večjih kosov mesa je priporočeno srednje ali ne popolno pečenje.

Še zadnji trik, s katerim preprečimo nastanek tako PAH kot HCA, je uporaba zelišč in mariniranje živil. Rožmarin, česen, čebula, origano, kurkuma, paprika … vsebujejo celo vrsto varovalnih snovi in slednje so še bolj učinkovite, če so ob dotiku z mesom dlje časa, oziroma, če meso mariniramo. Z oljčnim oljem, ocetom, limoninim sokom ali pivom.

Kaj pa, ko pri sami pripravi nismo pozorni, obstaja način, da zmanjšamo negativen učinek teh snovi? Meso ali živila na žaru naj bodo vedno postrežena s svežo zelenjavo. Zelenjava je vir antioksidantov in varovalnih snovi, te bodo v našem telesu varovale naše celice. Sveža živila naj bodo del obroka, upoštevajte možnost, da damo tudi kakšno sadje v solato in uporabimo limonin sok za zabelo.

Ob upoštevanju teh nasvetov postane peka na žaru varna, uživajte!

Ti potrebbe interessare..

Špargljev urin asparagus pee pipi da asparagi melina colsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Špargljev urin

O»špargljevem urinu« se je prvič bralo že v 18. stoletju in zanimanje, zakaj ima urin tak vonj po uživanju špargljev, se je ohranilo vse do današnjih dni. Poljski raziskovalec Marceli Nencki je v letu 1891 našel krivca za ta vonj. To je metil merkaptan. Gre za žveplovo spojino. »Špargljev urin« zaznamuje močan vonj po žveplu, ki je podoben vonju, ki se razširi v kuhinji, ko kuhamo zelje ali cvetačo.

I carboidrati complessi, presenti nei prodotti integrali, vengono assorbiti lentamente, offrendo una sazietà duratura e un migliore utilizzo dell'energia. È consigliabile consumare prodotti integrali e alimenti ricchi di fibre per una dieta equilibrata.
Beli ali polnozrnati kruh?

Debata med belim in polnozrnatim kruhom je še vedno aktualna. V zadnjem času so polnozrnati izdelki, živila brez sladkorja in sladila vedno bolj razširjena v prodaji. Na prvi pogled se zdi le kot modna dieta, vendar tokrat ni tako, saj je škodljiv učinek enostavnih sladkorjev dokazan že vrsto let.

Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Alkohol
Melina

Alkohol in priporočila

Otroci in mladostniki ga ne smejo uživati, pri odraslih pa veljajo meje manj tveganega pitja, ki temeljijo na opredelitvi enote alkohola: 1 enota alkohola = 10 gramov čistega alkohola.

CONTINUA A LEGGERE »
Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Alkohol
Melina

Prebava alkohola

Uživanje alkohola je v naši kulturi ukoreninjeno. Alkoholne pijače so prisotne med prazniki, obredi in druženji. Rekreativno uživanje alkoholnih pijač spremlja naše običaje in je to vedenje družbeno in kulturno sprejeto. Prekomerno uživanje alkohola pa ne doprinese nič dobrega za naš organizem, temveč je eden poglavitnih dejavnikov tveganja pri razvoju bolezni na jetrih, na srčno žilnem sistemu ter na živčnem sistemu.

CONTINUA A LEGGERE »
Športna prehrana nutrizione sportiva melina colsani dietetika prehransko svetovanje consulenza nutrizionale dietista
Športna prehrana
Melina

Daj, vstani in zmigaj se!

Prvi članek dolge serije Športna prehrana! Pri iskanju po spletu »zakaj je telesna dejavnost pomembna« zapadem na spletno stran Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer

CONTINUA A LEGGERE »
Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.
Sir
Melina

Ali sir povzroča odvisnost?

Sir je hranilno živilo. Vsebuje kakovostne beljakovine, maščobe, vitamine in minerale ter je v zmernih količinah priporočeno živilo. Težava pa se skriva predvsem v količinah, težko se je omejiti na porcijo sira in košček zavleče drugi košček za sabo. Prekomerno uživanje sira ni priporočljivo, v kolikor gre za visokokalorično živilo.

CONTINUA A LEGGERE »