Melina Colsani - magistrica dietetike

Težka voda iz pipe

Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale

Težka voda iz pipe

Da je v poletnih mesecih smiselno obdržati ustrezno hidracijo, smo že povedali. Večkrat pa se zgodi, da voda iz pipe ni najboljša in je ne pijemo preveč radi, predvsem ko je voda »trda«. Na kaj pa se nanašam?

Voda je izjemno dobro topilo, kar povzroča, da se vode med seboj razlikujejo. Pitna voda vsebuje raztopljene različne snovi, katerih količina in vrsta sta odvisni od območja, kjer voda izvira, in od kemične sestave tal, skozi katera teče, preden jo zajamejo v vodovodni sistem ali črpajo do uporabnikov. Trdota vode predstavlja merilo količine raztopljenih mineralov, predvsem kalcija in magnezija oziroma njunih spojin. Voda z nizko vsebnostjo mineralov je mehka, medtem ko je voda z visoko vsebnostjo mineralov trda voda.

Količina izločenega vodnega kamna je neposredno povezana s trdoto vode, temperaturo in hitrostjo njenega pretoka. Pri segrevanju vode se izločeni vodni kamen nalaga v ceveh, parnih kotlih, bobnih pralnih strojev. Mehka voda ne vsebuje raztopljenega kalcija in magnezija oziroma jih vsebuje le v majhnih količinah. Ker ne vsebuje mineralov, ki bi tvorili usedline, se vodni kamen ne pojavi.

Je trda voda varna za uživanje? Da, kalcij in magnezij ter novo nastale spojine niso nevarne za naše zdravje, saj gre za minerale, ki jih naše telo potrebuje. Določene osebe pa so na trdo vodo bolj občutljive in ob uživanju tožijo neprijetne občutke. Ti so posledica visoke koncentracije mineralov. Presežek kalcija in magnezija lahko povzroča prebavne težave, na primer napihnjenost, krče, drisko. Kalcij lahko reagira z želodčno kislino, kar vpliva na proces prebave tako, da se proces prebave upočasni in pojavi se občutek teže in nelagodja. Za take reakcije so dovzetne osebe, ki niso navajene rednega uživanja trde vode. Je pa tudi res, da voda, ki nam prihaja v dom, ni vedno enako trda. Zgodi se, da je v določenih obdobjih bolj trda. Bolj trda voda je tipična za poletne mesece! Če ste mogoče med temi, ki se poleti pritožujejo, da jih voda ne odžeja in da jim pusti težek občutek v želodcu, sedaj veste, kje tiči krivec.

Količina mineralov prisotna v vodi določi njeno trdoto, ko je mineralov precej, ter mehkobo, ko je mineralov manj. Minerali, ki so najbolj prisotni v pitni vodi, sta kalcij, magnezij in njune spojine, ki nastanejo. Prisotnost teh mineralov ne pogojuje varnost vode, vode je pitna in varna tudi, če je trda. Določene osebe pa so bolj občutljive na prisotnost teh mineralov v vodi in po zaužitju tožijo neprijetne občutke. Če smo na trdoto vode občutljivi, kako si lahko pomagamo?

Najbolj enostavna in ekonomična rešitev je ta, da vodo prevremo. Segrevanje vode povzroča reakcijo med minerali in nastanek vodnega kamna, ki se nabere na dnu posode ali grelnika vode. Posledično se voda omehča. Sicer topli čaji niso trenutno tako vabljivi, a lahko pripravimo večje količine čaja, pustimo, da se ohladi in hranimo v hladilniku. Na tak način boste imeli na razpolago hladno, osvežilno pijačo. Zbirajte kombinacije sadnih in zeliščnih čajev. Tudi v domačem vrtu lahko naberete zelišča in pripravite okusne mešanice. Odlična kombinacija je zeliščni čaj z meto in žajbljem, ob ohladitvi čaja dodamo še rezine limone/mete in kumare.

Obstajajo še ostali načini omehčanja vode in sicer s posebnimi aparaturami za mikro filtriranje, mehčalci vode z ionsko izmenjavo, sistemi povratne osmoze, filtri z aktivnem ogljem, elektronski ali magnetni mehčalci vode, kemična obdelava … Vsak sistem ima različno izpeljavo, rezultat je za vseh podoben: zmanjšajo trdoto vode. Nekateri tovrstnih sistemov so namenjeni tudi za domačo inštalacijo, zadeva pa ni ravnokar poceni. V določenih krajih obstajajo t.i. »mestni izviri«, kjer je nastavljena večja inštalacija za mehčanje vode in po doplačilu lahko vsak dostopa do omehčane, filtrirane in celo gazirane vode.

Nazadnje naj omenim še vodo v plastenkah, mineralno, gazirano. Kupljena voda se po sestavi in po vsebnosti mineralov razlikuje. Osebno sem mnenja, da je tovrstna izbira opravičena le za zdravilne vode. Za katere vemo, da vsebujejo določene minerale v visokih količinah in pripomorejo k lajšanju določenih simptomov (npr. vode bogate z magnezijem za odpravljanje zaprtosti). V obratnem primeru, bodimo ekološki in pustimo vodo na tržnih policah, saj sedaj vemo, da je voda, čeprav trda, pitna in varna.

Ti potrebbe interessare..

Špargljev urin asparagus pee pipi da asparagi melina colsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Špargljev urin

O»špargljevem urinu« se je prvič bralo že v 18. stoletju in zanimanje, zakaj ima urin tak vonj po uživanju špargljev, se je ohranilo vse do današnjih dni. Poljski raziskovalec Marceli Nencki je v letu 1891 našel krivca za ta vonj. To je metil merkaptan. Gre za žveplovo spojino. »Špargljev urin« zaznamuje močan vonj po žveplu, ki je podoben vonju, ki se razširi v kuhinji, ko kuhamo zelje ali cvetačo.

Vrnitev otrok za šolske klopi
Smernice zdrave prehrane
Melina

Vrnitev s šolske klopi in organizacija šolskih obrokov

Organizacija šolske prehrane temelji na državnih in deželnih smernicah, katerih glavni cilj je izpostaviti zdravo prehrano v šolskem okolju, energetsko ter hranilno prilagojene obroke starostnim skupinam; osveščanje otrok o zdravih prehranskih izbirah ter spoštovanje načel smernic zdravega prehranjevanja. Vsak starš si želi za svoje otroke najboljše, to velja tudi za prehrano, na kateri način je mogoče zagotoviti ustrezno hranilno prehrano otrokom?

CONTINUA A LEGGERE »
Športna prehrana nutrizione sportiva melina colsani dietetika prehransko svetovanje consulenza nutrizionale dietista
Športna prehrana
Melina

Daj, vstani in zmigaj se!

Prvi članek dolge serije Športna prehrana! Pri iskanju po spletu »zakaj je telesna dejavnost pomembna« zapadem na spletno stran Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer

CONTINUA A LEGGERE »
Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Alkohol
Melina

Prebava alkohola

Uživanje alkohola je v naši kulturi ukoreninjeno. Alkoholne pijače so prisotne med prazniki, obredi in druženji. Rekreativno uživanje alkoholnih pijač spremlja naše običaje in je to vedenje družbeno in kulturno sprejeto. Prekomerno uživanje alkohola pa ne doprinese nič dobrega za naš organizem, temveč je eden poglavitnih dejavnikov tveganja pri razvoju bolezni na jetrih, na srčno žilnem sistemu ter na živčnem sistemu.

CONTINUA A LEGGERE »
. Pomembno je razumeti, da je prehrana tesno povezana z zdravjem in da lahko pravilna prehrana prispeva k ohranjanju zdravja ter izboljšanju kakovosti življenja.
Senza categoria
Melina

Moč prehrane

Dinamičen in stresen življenjski slog pogosto vodi k zanemarjanju lastnega zdravja, zlasti preko neurejene prehrane. Pomembno je razumeti, da je prehrana tesno povezana z zdravjem in da lahko pravilna prehrana prispeva k ohranjanju zdravja ter izboljšanju kakovosti življenja.

CONTINUA A LEGGERE »
Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.
Prehranske vlkanine
Melina

So vse prehranske vlaknine enake?

Prehranske vlaknine so pomemben del uravnotežene prehrane, saj ugodno vplivajo na presnovo, na delovanje črevesja in na splošno zdravje. Med prehranske vlaknine uvrščamo neprebavljive ogljikove hidrate, gre za obširno skupino snovi, ki različno vplivajo na organizem.

CONTINUA A LEGGERE »