Melina Colsani - magistrica dietetike

Umetna sladila

dolcificanti umerna sladila melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale

Umetna sladila

Saharin, aspartam, ciklamat, kalijev acesulfam, suklaroza, stevija, ksilitol, eritritol kaj imajo skupnega vse te snovi? To, da pretvarjajo naše jezične brbončice in dajo nam občutek zaznave sladkega okusa z minimalnim kalorijskim doprinosom.

Govorimo o umetnih oziroma nekaloričnih sladilih, ki so na trgu prisotna kot alternativa sladkorju. Koristna so predvsem pri omejevanju vnosa enostavnih sladkorjev, kar gre brezdvomno v prid sladkornim bolnikom ali osebam, ki želijo hujšati, ohraniti ustrezno telesno težo ter na nikakršen način se ne morejo odpovedati sladkega okusa.

Kje so prisotna?

Najpogosteje jih najdemo v bonbonih, žvečilnih gumijih, slaščicah, piškotih, čokoladah, zamrznjenih sladicah, pijačah, praških za pripravo pijač, marmeladah, mlečnih izdelkih, za sladkanje kave in drugih pijač, uporabi se jih tudi pri domači peki peciv. So mnogo bolj sladka od sladkorja, za doseganje enako sladkega okusa potrebujemo le majhne količine.

Obstajajo stranski učinki?

Če jih nismo navajeni in ob prevelikem uživanju lahko povzročajo napenjanje, vetrove, zastajanje vode v telesu in celo drisko zaradi nepopolne absorbcije v črevesju. Z umetnimi sladili ne smemo pretiravati, saj postanejo škodljiva za zdravje – je ta trditev resnična ali ne?

Nekatere študije opozarjajo predvsem na negativne stranske učinke umetnih sladil, še posebej saharina in aspartama, ki naj bi v pretiranih količinah celo povzročala rakava obolenja. Glede nekaterih sladil veljajo določene omejene vrednosti uporabe. Vendar številne študije so potrdile, da so umetna sladila v omejenih količinah na splošno varna za uporabo.

V študijah pišejo, da umetna sladila ne povišajo krvnega sladkorja, ne povečajo apetita, kar pomaga pri nadzorovanju kalorijskega vnosa. V večini obstoječih študijah niso opazili nikakršnih povezav med rednim uživanjem umetnih sladil z negativnimi vplivi na črevesno mikrofloro, temveč obratno – sladila iz skupine poliolov so za našo mikrofloro hrana, imajo torej prebiotičen učinek. Seveda v zmernih količinah.

Ampak rezultati dosedanjih raziskav in študij ne govorijo o dokončnih rezultatih, zaradi tega nimamo še točno določenih priporočil o uživanju umetnih sladil. Priporočljiva je torej uporaba zdrave pameti, ne prepustite se nikakršnim pretiravanjem, pravilo zmernosti naj vedno velja.

Najboljša, ampak najtežja rešitev je, predvsem, če ste ljubitelji sladkega, da se sladkega okusa odvadimo in uživamo naravna, nepredelana živila.

Ti potrebbe interessare..

spomladanska utrujenost razlogi stanchezza primaverila cause melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista
Spomladanska utrujenost: mit ali resnica?

Dnevi se daljšajo, narava se prebuja, vse stremi k življenju, a … tebe muči utrujenost. Če tudi ti imaš take občutke, bodi brez skrbi. Temu pravimo spomladanka utrujenost. Gre za ta občutek zaspanosti in pomanjkanja energije, ki marsikaterega spremlja v tem obdobju prehoda iz zime v spomlad.

Le proteine sono i mattoni che costituiscono il nostro corpo. Svolgono la funzione di costruire tessuti, organi e altri importanti componenti. Le fonti più ricche di proteine sono gli alimenti di origine animale. In una dieta equilibrata, le proteine dovrebbero costituire tra il 10% e il 15% dell'apporto energetico giornaliero.
Gradniki našega telesa

Beljakovine so skupina makrohranil, ki predstavljajo gradnike našega telesa. Imajo funkcijo sestavljanja tkiv, organov in drugih pomembnih komponent. Pri uravnoteženi prehrani naj bi beljakovine predstavljale med 10 in 15 % dnevnega energijskega vnosa.

Hranilna vrednost žuželk

Čriček predstavlja novost, prisoten bo v obliki razmaščene moke, uporaba pa bo namenjena kot dodatek različnim živilom.

Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Senza categoria
Melina

Težka voda iz pipe

Da je v poletnih mesecih smiselno obdržati ustrezno hidracijo, smo že povedali. Večkrat pa se zgodi, da voda iz pipe ni najboljša in je ne

CONTINUA A LEGGERE »
Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Alkohol
Melina

Alkohol in priporočila

Otroci in mladostniki ga ne smejo uživati, pri odraslih pa veljajo meje manj tveganega pitja, ki temeljijo na opredelitvi enote alkohola: 1 enota alkohola = 10 gramov čistega alkohola.

CONTINUA A LEGGERE »
Slabo odvajanje blata postane zoprna težava, predvsem ko se pojavlja redno in hkrati nastopijo druge težave kot so lahko napihnjenost, neprijetno napenjanje, tiščanje v trebuhu in bolečine
Zdrava prehrana
Melina

Glavni krivci za zaprtost

Slabo odvajanje blata postane zoprna težava, predvsem ko se pojavlja redno in hkrati nastopijo druge težave kot so lahko napihnjenost, neprijetno napenjanje, tiščanje v trebuhu in bolečine, kateri so glavni krivci za zaprtost?

CONTINUA A LEGGERE »
Pečenje na žaru pozitivne in negativne plati cottura alla brace pro e contro melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizioanle
Senza categoria
Melina

Sezona roštiljev je pred vrati

Sonce in daljši dnevi so znanilci, da se bliža poletje in z njim tudi sezona druženja na prostem ob peki na žaru. Peka na žaru je nekaj posebnega, saj podari živilom poseben okus. Visoke temperature omogočajo posebno toplotno obdelavo, sladkorji se kristalizirajo, maščobe pa se stopijo. Dim ob dotiku z živilom povzroča dimljen okus, aromi so močni in značilni. Tovrstna priprava živil ima tako prednosti kakor slabosti.

CONTINUA A LEGGERE »
Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.
Prehranske vlkanine
Melina

Živila z negativnimi kalorijami

Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.

CONTINUA A LEGGERE »