Točno ne vem, kdaj se je ta izdelek pojavil na tržišču, a ko sem slučajno zagledala reklamo, se mi je sprva zdelo, da gledam smešnico. A reklama ni bila smešnica. Za kaj se je šlo? Za beljakovinsko vodo.
Marketinške obljube
V reklami obljubljajo, da bo beljakovinska voda podpirala tvoje mišice med športno vadbo in da se ti bo s pitjem vode – plastenka vsebuje 15 g beljakovin – povečala mišična masa. Spretnim marketinškim strategijam je že zdavnaj jasno, da je dovolj, da dodajo napis »beljakovinsko« in bo prodaja zagotovljena. A ne trošite denarja v tovrstne izdelke, naj vam zdaj pojasnim zakaj.
Zakaj ne?
Prepričanje, da je dnevna potreba po beljakovinah visoka, ni znanstveno podkovana. Visokobeljakovinske diete so nastale in se razširile kot sredstvo za hitro hujšanje. To zaradi energetskega izkoristka, ki nastopi ob sami prebavi beljakovin. Dolgoročno take diete niso priporočene, namreč so odpadni produkti prebave beljakovin (amoniak!) toksični za naše telo in jih je nujno treba izločiti iz telesa, pri tem so ključnega pomena ledvice, ki opravijo to čistilno akcijo. Po priporočilih zdrave prehrane je vnos beljakovin določen na približno 15-20 % vsega tega, kar zaužijemo v teku dneva. Drugače lahko izračunamo dnevne potrebe beljakovin s sledečim razmerjem 0,8 – 1,5 g na kilogram telesne mase. Višja meja je priporočena starostnikom in športnikom. 2 g beljakovin na telesno maso še predstavlja neko »varno« mejo, nad tem pa ni priporočeno.
Praktični primer
Denimo torej, da imamo športnika, 70 kg, upoštevamo najvišjo mejo in pomnožimo z 1,5, rezultat je 105 g, kar predstavlja dnevni vnos beljakovin. Kako ga dosežemo? Zlahka, namreč beljakovine so v večjih količinah prisotne v mesu, ribah, mleku in mlečnih izdelkih. Četudi v manjših količinah, so prisotne tudi v stročnicah, v vseh žitaricah, semenih in oreščkih. Npr. 60 g ovsene kaše vsebuje skoraj 10 g beljakovin, 100 g polnozrnatih testenin 14 g beljakovin, manjša pločevinka kuhanega fižola 20 g beljakovin. Skratka, potrebe po beljakovinah se res zlahka doseže s pestro in uravnoteženo izbiro živil, ob tem vam bo tudi denarnica hvaležna!
Med pisanjem članka sem naletela še na nekaj, kar me je presenetilo – o tem pa v naslednjem članku!