Melina Colsani - magistrica dietetike

Magična voda

Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale

Magična voda

Točno ne vem, kdaj se je ta izdelek pojavil na tržišču, a ko sem slučajno zagledala reklamo, se mi je sprva zdelo, da gledam smešnico. A reklama ni bila smešnica. Za kaj se je šlo? Za beljakovinsko vodo.

Marketinške obljube

V reklami obljubljajo, da bo beljakovinska voda podpirala tvoje mišice med športno vadbo in da se ti bo s pitjem vode – plastenka vsebuje 15 g beljakovin – povečala mišična masa. Spretnim marketinškim strategijam je že zdavnaj jasno, da je dovolj, da dodajo napis »beljakovinsko« in bo prodaja zagotovljena. A ne trošite denarja v tovrstne izdelke, naj vam zdaj pojasnim zakaj.

Zakaj ne?

Prepričanje, da je dnevna potreba po beljakovinah visoka, ni znanstveno podkovana. Visokobeljakovinske diete so nastale in se razširile kot sredstvo za hitro hujšanje. To zaradi energetskega izkoristka, ki nastopi ob sami prebavi beljakovin. Dolgoročno take diete niso priporočene, namreč so odpadni produkti prebave beljakovin (amoniak!) toksični za naše telo in jih je nujno treba izločiti iz telesa, pri tem so ključnega pomena ledvice, ki opravijo to čistilno akcijo. Po priporočilih zdrave prehrane je vnos beljakovin določen na približno 15-20 % vsega tega, kar zaužijemo v teku dneva. Drugače lahko izračunamo dnevne potrebe beljakovin s sledečim razmerjem 0,8 – 1,5 g na kilogram telesne mase. Višja meja je priporočena starostnikom in športnikom. 2 g beljakovin na telesno maso še predstavlja neko »varno« mejo, nad tem pa ni priporočeno.

Praktični primer

Denimo torej, da imamo športnika, 70 kg, upoštevamo najvišjo mejo in pomnožimo z 1,5, rezultat je 105 g, kar predstavlja dnevni vnos beljakovin. Kako ga dosežemo? Zlahka, namreč beljakovine so v večjih količinah prisotne v mesu, ribah, mleku in mlečnih izdelkih. Četudi v manjših količinah, so prisotne tudi v stročnicah, v vseh žitaricah, semenih in oreščkih. Npr. 60 g ovsene kaše vsebuje skoraj 10 g beljakovin, 100 g polnozrnatih testenin 14 g beljakovin, manjša pločevinka kuhanega fižola 20 g beljakovin. Skratka, potrebe po beljakovinah se res zlahka doseže s pestro in uravnoteženo izbiro živil, ob tem vam bo tudi denarnica hvaležna!

Med pisanjem članka sem naletela še na nekaj, kar me je presenetilo – o tem pa v naslednjem članku!

Ti potrebbe interessare..

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.
Kaj se mora zgoditi, da nastane sir?

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.

Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.
Živila z negativnimi kalorijami

Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) - prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.
klinična prehrana
Melina

Hipertenzija – zakaj je nevarna?

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) – prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.

CONTINUA A LEGGERE »
Špargljev urin asparagus pee pipi da asparagi melina colsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Senza categoria
Melina

Špargljev urin

O»špargljevem urinu« se je prvič bralo že v 18. stoletju in zanimanje, zakaj ima urin tak vonj po uživanju špargljev, se je ohranilo vse do današnjih dni. Poljski raziskovalec Marceli Nencki je v letu 1891 našel krivca za ta vonj. To je metil merkaptan. Gre za žveplovo spojino. »Špargljev urin« zaznamuje močan vonj po žveplu, ki je podoben vonju, ki se razširi v kuhinji, ko kuhamo zelje ali cvetačo.

CONTINUA A LEGGERE »
Castagne kostanji Melina Colsani dietetika dietista consulenza nutrizionale
Živila
Melina

Sezona kostanjev

Zakaj so kostanji idealna izbira za jesenske dni? Sezonsko in lokalno je vedno priporočljivo, še posebej v teh jesenskih, nekoliko mračnih dneh, ko si želimo

CONTINUA A LEGGERE »
Pečenje na žaru pozitivne in negativne plati cottura alla brace pro e contro melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizioanle
Senza categoria
Melina

Sezona roštiljev je pred vrati

Sonce in daljši dnevi so znanilci, da se bliža poletje in z njim tudi sezona druženja na prostem ob peki na žaru. Peka na žaru je nekaj posebnega, saj podari živilom poseben okus. Visoke temperature omogočajo posebno toplotno obdelavo, sladkorji se kristalizirajo, maščobe pa se stopijo. Dim ob dotiku z živilom povzroča dimljen okus, aromi so močni in značilni. Tovrstna priprava živil ima tako prednosti kakor slabosti.

CONTINUA A LEGGERE »