Melina Colsani - magistrica dietetike

Možgani in črevesje so tesno povezani

Prehranske vlaknine se nahajajo predvsem v živilih rastlinskega izvora. Največ jih je v polnozrnatih izdelkih, sadju, zelenjavi, krompirju in oreščkih. Vlaknine imajo zelo važno vlogo skozi cel gastrointestinalni trakt.

Možgani in črevesje so tesno povezani

Kdo bi si kdaj mislil, da bomo trdili, da se duševne motnje lahko zdravijo tudi z zdravo prehrano?

O črevesni flori dobro vemo, da ima ključen pomen pri upravljanju imunskega sistema, pravi se namreč, da se zdravje prične v črevesju. Sedaj pa lahko trdimo tudi, da se v črevesju prične tudi duševno zdravje. Čeprav izgleda trditev drzna, o tem pišejo novejše znanstvene evidence. Raziskovanje se poglablja v spoznavanje povezanosti črevesne flore in živčnega sistema. Pozornost je namenjena predvsem v komunikaciji med črevesno floro in živčnim sistemom, raziskuje se t. i. možgansko – črevesno os, ki omogoča prehajanje signalov med prebavnim sistemom in centralnim živčnim sistemom v obe smeri. Kar pomeni, da zdravje ali bolezen v enem lahko vpliva na drugega. Glavni akterji v tej povezavi so vagusni živec, imunski sistem in snovi, ki nastanejo v črevesju.

Možganska črevesna os

Vagusni živec predstavlja glavno pot v komunikaciji med možgani in črevesjem, saj zbira informacije in določa sproščanje nevrotransmiterjev, ki uravnavajo prebavo. Imunski sistem predstavlja povezanost v tem, da če je v črevesju prisotno vnetje, to nekako vpliva tudi na centralni živčni sistem. Snovi, ki nastanejo v črevesju kot posledica sposobnosti bakterij, da presnovijo prehranske vlaknine, se absorbirajo in jih naše telo izkoristi. V glavnem nastanejo kratkoverižne maščobne kisline in nekateri nevrotransmiterji, med katerimi je tudi serotonin, za katerega že veste, da povzroča pozitivne občutke. Nastale snovi tako prepotujejo po obtoku do možganov in seveda povzročajo nek vpliv.

Preko možgansko – črevesne osi potujejo torej informacije in snovi ter je medsebojni vpliv zelo izrazit. Novejše študije so ta medsebojni vpliv raziskovale pri pojavu duševnih motenj in opazile zelo zanimive povezanosti. Črevesna flora vpliva na sposobnost odgovora organizma na stres in na razvoj duševnih motenj, kot sta anksioznost in depresija. Možna je interakcija tudi v primeru avtizma, shizofrenije in Parkinsonove bolezni. Seveda v primerih, ko je črevesno zdravje šibko in je prisotna disbioza. Na zdravje črevesja ima seveda največji vpliv vsakodnevna prehranska izbira.

Prehrana in zdravje črevesja

Bogata in zdrava črevesna mikroflora je, po novejših raziskavah, ne samo sinonim za boljše zdravje temveč tudi za duševno zdravje. Neprestano poteka komunikacija med črevesjem in možgani, tako v dobrih, kot v slabih pogojih. Kar pomeni, da zdravje ali bolezen v enem lahko vpliva na drugega.

Na to, kar imamo še najbolj neposreden nadzor, je zdravje črevesja, to pa je v večji meri odvisno od naših vsakodnevnih prehranskih izbir. Ugotovimo torej, katere so priporočene prehranske strategije, ki nam bodo omogočile, da ohranimo zdravo črevo in predvsem mikrofloro.

Prehranske vlaknine

Na prvem mestu imamo seveda vnos prehranskih vlaknin. Slednje predstavljajo hranilo za črevesno floro. Nam dejansko ne nudijo energije ter neprebavljene prehajajo vse do kolona, kjer se jih mikroorganizmi, ki gradijo črevesno floro, izredno veselijo. Živila, bogata s prehranskimi vlakninami, so polnozrnate žitarice, stročnice, zelenjava in sadje. Prehranskih vlaknin imamo res še in še oblik ter razvrščamo jih glede na topnost v vodi, glede na sposobnost fermentacije ter glede na njihov vpliv na viskoznost. Od vseh teh so za osebe, ki imajo že okrnjeno črevesno mikrofloro, priporočene topne vlaknine, katere imenujemo tudi prebiotiki. Slednje so najbolj priporočene, ker so topne v vodi in z le to tvorijo raztopino, ter ne povzročajo napihnjenosti, kar se lahko zgodi pri uživanju ostalih vrst vlaknin, predvsem, če je mikroflora okrnjena. Predstavniki topnih prehranskih vlaknin so pektini, gume, beta-glukani. Te vlaknine najdemo v sadju, zelenjavi, stročnicah a še predvsem v ječmenu in ovsu.

Priporočila

Bistveno razliko bomo občutili ob primernem vnosu prehranskih vlaknin, in sicer je po smernicah priporočen vnos vsaj 25 – 30 g vlaknin na dan. Ko v praksi upoštevamo 5 porcij sadja in zelenjave v teku dneva, vključimo stročnice ter zbiramo polnozrnate žitarice, to vrednost mirne duše dosežemo.

Ne pozabimo na…!

Na drugem mestu imamo snov, ki ustvarja idealno okolje, v katerem se lahko vse te vlaknine porazdelijo in mikroorganizmi živijo, in sicer voda. Če smo dehidrirani, to za naše črevo ni dobro. In tudi uživanje bogatih virov prehranskih vlaknin s pomanjkljivo hidracijo nam bo povzročilo težave, tipično, zaprtost.

Za zdravo črevo vključimo torej živila, bogata s prehranskimi vlakninami, ter bodimo pozorni na hidracijo.

Ti potrebbe interessare..

Kdo se odloči za svetovanje?
Kdo se odloči za svetovanje?

Obiskovalci prehranskih svetovanj večinoma ženskega spola, v povprečju stare okoli 45 let, zdrave in z indeksom telesne mase, ki ne sega v skupino debelosti.

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.
Kaj se mora zgoditi, da nastane sir?

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.

športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Kaj je utrujenost?

Določiti, kaj je utrujenost, ni tako samoumevno. Pomen besede utrujenost se da interpretirati v različnih kontekstih. Vsakodnevno občutimo utrujenost, kot posledica vseh dejavnosti, ki smo jih v teku dneva opravili. Včasih se utrujenost izraža, četudi nismo bili posebno aktivni. Zaradi tega sklepamo, da so vzroki za utrujenost različni in se ta pojavi kot posledica tako fizičnega kakor psihičnega napora.

Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.
Prehranske vlkanine
Melina

Živila z negativnimi kalorijami

Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.

CONTINUA A LEGGERE »
Debelost svetovni dan debelosti melina colsani dietetičarka prehransko svetovanje prehrana obesità giornata mondiale dell'obesità dietista consulenza nutrizionale nutrizione
Debelost
Melina

Nekaj več o debelosti

Četrtega marca je bil Svetovni dan debelosti. O tem ste sicer na časopisu že brali in ugotovili, da je trend naraščanja debelosti v populaciji zaskrbljujoč pojav (preberi spodaj članek). Kaj pa je narobe, če imamo nekaj kilogramov več? Opredelili bomo zdravstveni vidik debelosti ter pojasnili, kaj je sploh debelost in kaj povzroča v našem telesu.

CONTINUA A LEGGERE »
Vrnitev otrok za šolske klopi
Smernice zdrave prehrane
Melina

Vrnitev s šolske klopi in organizacija šolskih obrokov

Organizacija šolske prehrane temelji na državnih in deželnih smernicah, katerih glavni cilj je izpostaviti zdravo prehrano v šolskem okolju, energetsko ter hranilno prilagojene obroke starostnim skupinam; osveščanje otrok o zdravih prehranskih izbirah ter spoštovanje načel smernic zdravega prehranjevanja. Vsak starš si želi za svoje otroke najboljše, to velja tudi za prehrano, na kateri način je mogoče zagotoviti ustrezno hranilno prehrano otrokom?

CONTINUA A LEGGERE »
Very low caloric diet dieta esremamemente ipocalorica dietista melina colsani
Zdrava prehrana
Melina

Manj jem, bolje je?

VLCD diete oz. very low caloric diet (zelo nizkokalorična dieta) ni nič drugega kot to, da jemo izredno malo v teku dneva. Po tej dieti je dnevni energetski vnos med 800 in 1200 kcal, kar ni dovolj za veliko večino oseb in je celo nižje od bazalnega metabolizma (se spomnite? Gre za energijo, ki jo naše telo potrebuje, ne da bi se premikali, preveč razmišljali, ampak le ohranjali življenjske funkcije).

CONTINUA A LEGGERE »
Špargljev urin asparagus pee pipi da asparagi melina colsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Senza categoria
Melina

Špargljev urin

O»špargljevem urinu« se je prvič bralo že v 18. stoletju in zanimanje, zakaj ima urin tak vonj po uživanju špargljev, se je ohranilo vse do današnjih dni. Poljski raziskovalec Marceli Nencki je v letu 1891 našel krivca za ta vonj. To je metil merkaptan. Gre za žveplovo spojino. »Špargljev urin« zaznamuje močan vonj po žveplu, ki je podoben vonju, ki se razširi v kuhinji, ko kuhamo zelje ali cvetačo.

CONTINUA A LEGGERE »