Zakaj so kostanji idealna izbira za jesenske dni?
Sezonsko in lokalno je vedno priporočljivo, še posebej v teh jesenskih, nekoliko mračnih dneh, ko si želimo toplih, hranilnih obrokov – kostanji so odlična izbira! Ampak kam kostanje umestimo z vidika prehranske vrednosti? Ali so primerni za redno uživanje, ali jih je bolje uživati bolj poredko? Kako jih pravilno shranjujemo in kaj vse lahko iz njih pripravimo? Vse to vam bom danes razkrila!
Kostanji so predvsem vir ogljikovih hidratov, med katerimi prevladuje škrob, vsebujejo pa tudi pomembno količino prehranskih vlaknin. Hranilna vrednost 100 g kostanjev znaša približno 210 kcal, kar je bistveno manj kot žitarice, katere v surovi obliki vsebujejo okoli 330–350 kcal na 100 g. Poleg tega, 100 g kostanjev vsebuje kar 10 g vlaknin, kar je pomemben delež glede na priporočeni dnevni vnos prehranski vlaknin, ki znaša 30–35 g. Že samo z eno porcijo kostanjev si tako zagotovimo zadovoljiv vnos prehranskih vlaknin.
Poleg škroba in prehranskih vlaknin kostanji vsebujejo tudi manjši delež nenasičenih maščobnih kislin, tako imenovanih zdravih maščob. Prav tako so bogati z minerali, kot so kalij, fosfor, magnezij in kalcij, ter z vitamini iz skupine B. Povprečna priporočena porcija kostanjev znaša približno 150 g, kar smo lihprav videli, zagotavlja širok spekter hranil.
Kako prepoznamo sveže kostanje in jih pravilno shranjujemo?
Ob nakupu bodite pozorni, da je njihova lupina cela, svetleča in skoraj bleščeča. Na dotik naj bo lupina trda, ob pritisku pa se ne sme sesesti. Kostanje lahko kuhamo ali pečemo. Priporočljivo je, da pred uživanjem odstranimo tudi tanko kožico, ki se nahaja pod lupino. Kuhane kostanje lahko shranjujemo v hladilniku 2–3 dni, lahko pa jih tudi zamrznemo in shranimo do 6 mesecev. Pečeni kostanji v hladilniku zdržijo nekoliko manj, le 1–2 dni, saj se hitro posušijo, v zamrzovalniku pa prav tako do 6 mesecev.
Uporaba kostanjev v kulinariki
Kostanji so zelo vsestranski in primerni tako za slane kot sladke jedi. V slanih receptih jih lahko uporabimo za pripravo njokov, juh, slanih pit, pic in pekovskih izdelkov iz kostanjeve moke. V sladkih receptih pa se dobro obnesejo v tortah, palačinkah, roladah in piškotih. Skratka, kostanji omogočajo pestro izbiro jedi, tudi če nimate veliko kuharskih izkušenj – že enostavno kuhani ali pečeni kostanji zagotavljajo okusen in hranilen obrok!