Melina Colsani - magistrica dietetike

Bolje kuhana ali surova zelenjava?

Kuhana surova zelenjava Verdura cotta o cruda Melina Colsani dietista dietetika prehransko svetovanje consulenza nutrizionale

Bolje kuhana ali surova zelenjava?

Eno od vprašanj, ki mi jih postavljajo med svetovanji je sledeče: ali je boljša kuhana ali surova zelenjava? Odgovor je: oboje. Opredelimo razloge. Določene komponente živil so občutljive na toploto.

Snovi občutljive na toploto

Tipičen primer je vitamin C, ki ne mara svetlobe, zraka, še manj pa toplote. Posledično se v primeru izpostavljanja tem dejavnikom razgradi in ni več na razpolago za absorpcijo. Praktičen primer: ko zaužijemo pomarančni sok iz trgovine, bo vsebnost vitamina C skoraj ničelna, če pa sok v trenutku pripravimo iz svežih pomaranč bo vsebnost vitamina C zagotovljena. Bogat vir vitamina C so tudi bučke, ki se pa jih večinoma uživa kuhane ali pečene in se zaradi tega vsebnost vitamina znatno zniža. Ko pa bi želeli koristiti bučke kot vir vitamina C, poskusite jih zrezati na zelo tanke rezine, položite na sloje v skledo z oljem, soljo in limoninim sokom. Sestavili boste zelo okusno in svežo zelenjavno prilogo. Veliko vitamina C ima tudi paradižnik, seveda v surovi obliki, kar je še povsem pogosto v poletnih mesecih. Pozimi paradižnik običajno uživamo konzerviranega, predvsem kot omako, za pripravo katere je bil paradižnik kuhan in prekuhan. Pri tem se je vitamin C uničil, a toplotna obdelava je omogočila aktivacijo ene druge snovi, in sicer likopena. To je zelo učinkovit antioksidant in je njegova biorazpoložljivost višja, če se paradižnik prekuha. Poleg tega je likopen maščobotopna snov, kar pomeni, da če v omako damo olje, bo absorpcija likopena še bolj učinkovita.

Snovi, ki potrebujejo maščobe

Podobno velja za beta karotene, in sicer predstavnike vitamina A. Slednje lažje absorbiramo, če živila prekuhamo in zabelimo. Tipično živilo bogato z vitaminom A, je korenje, ki je bolj hranilno kuhano in zabeljeno kot surovo.

Snovi, ki so občutljive na zrak

Za nekatere snovi, ki so aktivne v surovih živilih, imamo še eno dodatno omejitev, in sicer čas izpostavljanju zraku. Opredelimo primer česna: česen ima celo vrsto bioaktivnih snovi, zaradi katerih ima tudi tako izrazit vonj. Ko pa česen zrežemo in pustimo nekaj časa na zraku, ta močan duh nekako izgine. Snovi, ki mu dajejo tipičen vonj in okus, so namreč izredno hlapne. Ravno tem snovem pripisujemo večino pozitivnih učinkov česna. Torej za česen velja, da ga zaužijemo surovega in svežega.

Skratka…

Primerov je še in še, ni pa smiselno se s tem preveč obremenjevati. Važno je, da vključimo v svojo prehrano tako kuhano kot surovo zelenjavo upoštevajoč sezonsko in lokalno ponudbo.

Ti potrebbe interessare..

Psoriaza luskavica in prehrana psoriasi e nutrizione melina colsani dietista dietetičarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Luskavica oziroma psoriaza

Luskavica ali psoriaza je dedna kronična vnetna bolezen. Za psoriazo zboli približno 2 % ljudi. Pri luskavici so vneti predeli kože običajno ostro omejeni, rdeči in prekriti s srebrnobelimi luskami. Med dejavnike, ki vplivajo na pojav luskavice, spadajo: genetika in okoljski dejavniki, med katerimi tudi prehrana. Prehrana nima posrednega vpliva na bolezen, so pa v zadnjih letih rezultati raziskav pokazali, da imajo osebe z luskavico povečano tveganje za razvoj srčno žilnih bolezni, metabolnega sindroma in sladkorne bolezni. Tveganje se še dodatno poveča v primeru debelosti.

športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Energetske zaloge

Energetske zaloge nam zagotovijo preživetje v obdobjih stradanja, česar danes, v našem okolju, ne doživljamo. Poznavanje kapacitete energetskih zalog pa nam je zelo koristno, ko smo športno aktivni. Med mišično aktivnostjo naše telo pospešeno porablja energetske zaloge in hitreje nastopi trenutek, ko izčrpanje energetskih zalog vpliva na mišično zmogljivost.

I carboidrati complessi, presenti nei prodotti integrali, vengono assorbiti lentamente, offrendo una sazietà duratura e un migliore utilizzo dell'energia. È consigliabile consumare prodotti integrali e alimenti ricchi di fibre per una dieta equilibrata.
Metabolizem
Melina

Beli ali polnozrnati kruh?

Debata med belim in polnozrnatim kruhom je še vedno aktualna. V zadnjem času so polnozrnati izdelki, živila brez sladkorja in sladila vedno bolj razširjena v prodaji. Na prvi pogled se zdi le kot modna dieta, vendar tokrat ni tako, saj je škodljiv učinek enostavnih sladkorjev dokazan že vrsto let.

CONTINUA A LEGGERE »
športna prehrana energetske zaloge melina colsani prehransko svetovanje dietetika nutrizione sportiva riserve energetiche consulenza nutrizionale melina colsani dietista
Športna prehrana
Melina

Kaj je utrujenost?

Določiti, kaj je utrujenost, ni tako samoumevno. Pomen besede utrujenost se da interpretirati v različnih kontekstih. Vsakodnevno občutimo utrujenost, kot posledica vseh dejavnosti, ki smo jih v teku dneva opravili. Včasih se utrujenost izraža, četudi nismo bili posebno aktivni. Zaradi tega sklepamo, da so vzroki za utrujenost različni in se ta pojavi kot posledica tako fizičnega kakor psihičnega napora.

CONTINUA A LEGGERE »
Špargljev urin asparagus pee pipi da asparagi melina colsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Senza categoria
Melina

Špargljev urin

O»špargljevem urinu« se je prvič bralo že v 18. stoletju in zanimanje, zakaj ima urin tak vonj po uživanju špargljev, se je ohranilo vse do današnjih dni. Poljski raziskovalec Marceli Nencki je v letu 1891 našel krivca za ta vonj. To je metil merkaptan. Gre za žveplovo spojino. »Špargljev urin« zaznamuje močan vonj po žveplu, ki je podoben vonju, ki se razširi v kuhinji, ko kuhamo zelje ali cvetačo.

CONTINUA A LEGGERE »
spomladanska utrujenost razlogi stanchezza primaverila cause melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista
Zdrava prehrana
Melina

Spomladanska utrujenost: mit ali resnica?

Dnevi se daljšajo, narava se prebuja, vse stremi k življenju, a … tebe muči utrujenost. Če tudi ti imaš take občutke, bodi brez skrbi. Temu pravimo spomladanka utrujenost. Gre za ta občutek zaspanosti in pomanjkanja energije, ki marsikaterega spremlja v tem obdobju prehoda iz zime v spomlad.

CONTINUA A LEGGERE »
Debelost svetovni dan debelosti melina colsani dietetičarka prehransko svetovanje prehrana obesità giornata mondiale dell'obesità dietista consulenza nutrizionale nutrizione
Debelost
Melina

Debelost je kronična bolezen

Debelost je opredeljena kot kronična bolezen, saj povzroča celo vrsto nevšečnosti in disfunkcij. Danes boste ugotovili, v čem se pokažejo bistvene disfunkcije in razumeli boste, da gre za začarani krog, v katerem so vsi dejavniki tesno povezani in eden pelje v drugega.

CONTINUA A LEGGERE »
Senza categoria
Melina

Zelena luč za čričkovo moko

Odobritev Evropske komisije Januarja letos je Evropska komisija odobrila uvedbo razmaščenega prahu domačega črička (Acheta domesticus) v živilih, Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je

CONTINUA A LEGGERE »