Melina Colsani - magistrica dietetike

Slaščice lahko jemo vsak dan

Moč prehrane Melina Colsani, mag. dietet. Slaščice lahko jemo vsak dan Dolci ogni giorno dietista consulenza nutrizionale

Slaščice lahko jemo vsak dan

Topli štruklji, praznične slaščice, čokolada s smetano in čokoladni bomboni so le nekatere izmed sladkih skušnjav, ki nas že sedaj obdajajo vse do prazničnih dni. Prva misel je pogosto: »Joj, temu se moram popolnoma odreči!« Toda, ali je to res najboljša strategija? Kaj če bi ta živila vključili v jedilnik na premišljen način, namesto da jih popolnoma izključimo? Paradoksalno lahko tak pristop pomaga preprečiti prenajedanje, ki tipično nastopi, ko se nečemu dolgo časa odpovedujemo … da vidimo kako.

Prvi korak je zavedanje, da so slaščice ne samo vir sladkorjev temveč tudi maščob. Čokolada, maslo, jajčni rumenjaki, so vse sestavine, ki spadajo med maščobna živila. Po smernicah zdrave prehrane maščobe predstavljajo 25 – 30 % odstotkov naših energetskih potreb ter ob upoštevanju vnosa maščob skozi cel dan lahko del teh koristimo z uživanjem slaščic. Sladkorji pa predstavljalo največ 10 % celodnevnega energetskega vnosa, kar pomeni, da postanejo del naše vsakodnevne prehranske izbire, a v zmernih količinah. Skratka, ob upoštevanju tega vemo, da slaščice same po sebi niso problem, pod pogojem, da jih zaužijemo v pravih, zmernih količinah.

Čokoladni bomboni lahko postanejo odlična malica, ko jih zaužijemo enega (če večji) ali dva (če manjša). Po njem nismo še siti in zadovoljni? Dodajmo vir vlaknin (sveže sadje, rezino polnozrnatega kruha) ali pa vir beljakovin (jogurt). Kombinacija različnih živil nam bo omogočila, da bomo siti. Ali pa zaužijemo čokoladni bombon takoj po glavnem obroku, ko smo že siti in je tveganje prenajedanja nižje.

Slaščice tipične za to obdobje (pandoro, panettone) lahko postanejo del našega zajtrka ali pa malice. Za zajtrk porcija take slaščice znaša med 50 – 100 g (subjektivno!), če ob tem dodamo sveže sadje in vir beljakovin (jogurt, skuta), bo zajtrk zelo nasiten. V primeru malice naj bo porcija manjša (največ 50 g). Ideja za zajtrk: pandoro narežemo na tanjše rezine in po slojih namažemo jogurt in koščke svežega sezonskega sadja, oblikujemo neke vrste tortice in to lahko storimo zvečer. Zjutraj bomo imeli že pripravljen in zelo okusen zajtrk. Skratka, ob upoštevanje teh praktičnih in enostavnih pravil postane vključitev slaščic smiselno in daje izredno zadoščenje.

Ti potrebbe interessare..

Ne odlašaj čeprav prihaja december in začni z zdravo pregrano sedaj
Ne odlašaj, čeprav prihaja december

Nekaj tednov nas loči od praznikov. December si upravičeno zasluži vzdevek »veseli« – na dnevnem redu bodo večerje, druženja in praznovanja. Veseli prazniki, srečno in čin čin. Predpraznično obdobje je tudi obdobje, ko se osebe težko odločijo za spremembe. Ne odlašaj, čeprav prihaja december in začni z zdravo pregrano sedaj.

Sir je zelo priljubljena jed, njegova predelava sodi med najbogatejše in trajne tradicije. Razkrila vam bom tudi razlog, zaradi katerega, vam košček sira ni dovolj in se zlahka zgodi, da pride do prenajedanja. Nič ni narobe z vami, ugotovili boste, da je za to kriva snov prisotna v siru.
Ali sir povzroča odvisnost?

Sir je hranilno živilo. Vsebuje kakovostne beljakovine, maščobe, vitamine in minerale ter je v zmernih količinah priporočeno živilo. Težava pa se skriva predvsem v količinah, težko se je omejiti na porcijo sira in košček zavleče drugi košček za sabo. Prekomerno uživanje sira ni priporočljivo, v kolikor gre za visokokalorično živilo.

Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.
Prehranske vlkanine
Melina

Živila z negativnimi kalorijami

Živila z negativnimi kalorijami so živila, za katera telo potrebuje več energije za prebavo, za žvečenje in predelavo skozi prebavni trakt, kot jih vsebujejo v svoji sestavi.

CONTINUA A LEGGERE »
Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Senza categoria
Melina

Težka voda iz pipe

Da je v poletnih mesecih smiselno obdržati ustrezno hidracijo, smo že povedali. Večkrat pa se zgodi, da voda iz pipe ni najboljša in je ne

CONTINUA A LEGGERE »
GI razvršča živila glede na dvig sladkorja v krvi v primerjavi z glukozo ali belim kruhom.
Zdrava prehrana
Melina

Kaj je glikemični indeks živil?

GI je vrednost, ki nam pove, kako hitro pride do prebave oz. absorpcije glukoze zaužitega živila. GI razvršča živila glede na dvig sladkorja v krvi v primerjavi z glukozo ali belim kruhom. Indeks razvršča živila v tri kategorije.

CONTINUA A LEGGERE »
spomladanska utrujenost razlogi stanchezza primaverila cause melina colsani prehransko svetovanje dietetika consulenza nutrizionale dietista
Zdrava prehrana
Melina

Spomladanska utrujenost: mit ali resnica?

Dnevi se daljšajo, narava se prebuja, vse stremi k življenju, a … tebe muči utrujenost. Če tudi ti imaš take občutke, bodi brez skrbi. Temu pravimo spomladanka utrujenost. Gre za ta občutek zaspanosti in pomanjkanja energije, ki marsikaterega spremlja v tem obdobju prehoda iz zime v spomlad.

CONTINUA A LEGGERE »
Vrnitev otrok za šolske klopi
Smernice zdrave prehrane
Melina

Vrnitev s šolske klopi in organizacija šolskih obrokov

Organizacija šolske prehrane temelji na državnih in deželnih smernicah, katerih glavni cilj je izpostaviti zdravo prehrano v šolskem okolju, energetsko ter hranilno prilagojene obroke starostnim skupinam; osveščanje otrok o zdravih prehranskih izbirah ter spoštovanje načel smernic zdravega prehranjevanja. Vsak starš si želi za svoje otroke najboljše, to velja tudi za prehrano, na kateri način je mogoče zagotoviti ustrezno hranilno prehrano otrokom?

CONTINUA A LEGGERE »