Melina Colsani - magistrica dietetike

Prava zakladnica koristnih hranil

Sezonska izbira zelenjave zimska zelenjava verdure invernali melina colsani dietista consulenza nutrizionale dietetika prehransko svetovanje

Prava zakladnica koristnih hranil

Sezonska zelenjava je prava zakladnica hranil, ki nas podpira skozi vse letne čase. V zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in hladnejši, je še posebej pomembno, da našemu telesu nudimo dovolj vitaminov, mineralov ter vlaknin, ki jih sezonska zelenjava zagotavlja. Poleg tega so sezonski pridelki pogosto cenejši, bolj okusni in predstavljajo bogatejši vir vitaminov.

Korenovke so le nekatere od najpogosteje uporabljenih zelenjav v zimskem obdobju in sem spadajo korenje, pesa in pastinak. Vse te vrste zelenjave so bogate z različnimi hranili, ki podpirajo naše zdravje. Korenje je bogato z beta-karotenom, ki je pomemben za zdravje oči in kože. Korenje je tudi dober vir vlaknin, ki pripomorejo k zdravju prebavnega sistema. Pesa je polna vitamina C, folne kisline in železa, ki pomagajo pri podpori imunskega sistema in tvorbi rdečih krvnih celic. Pastinak vsebuje veliko vlaknin, kalija in vitamina C. Poleg tega je znan po svojih protivnetnih lastnostih.

V sezonski ponudbi imamo tudi križnice, med katerimi brokoli, zelje, brstični ohrovt, cvetača, artičoka, ter zeleno zelenjavo, sem uvrščamo kale, špinačo, blitvo, endivijo, zeleno solato, radič. Brokoli je izjemno bogat z vitaminom K, folno kislino in kalcijem, kar je pomembno za zdravje kosti in srčno-žilni sistem. Prav tako vsebuje antioksidante, ki krepijo imunski sistem. Zelje in kale vsebujeta vitamine A, C, K in vlaknine, ki pripomorejo k zdravi prebavi, krepitvi imunskega sistema in ohranjanju zdrave kože. Špinača je odličen vir železa, magnezija in vitaminov A in K, ki podpirajo delovanje mišic in kostno zdravje.

Pozimi je to, kar nas med vsemi jedi še najbolj pritegne, krožnik tople zelenjavne juhe ali enoločnice. Uporabimo pri pripravi tople jedi sezonsko ponudbo, na primer s pastinakom in korenjem, ali pa brokolijevo kremno juho. Tipična enoločnica, jota, je za to obdobje še posebej priporočena in ne pozabimo, da jo lahko pripravimo tudi iz repe. Sezonsko zelenjavo uporabimo za pripravo prikuhe: pražena špinača,brokoli v pečici, zelje na solati, ali pa kisano, korenje in pastinak skuhano, praženo ali pečeno z začimbami. Različne metode kuhanja, začimbe in iznajdljivost nam bodo omogočili, da čimbolj izkoristimo sezonsko ponudbo.

Ti potrebbe interessare..

športna prehrana nutrizione sportiva melina colsani dietetika prehransko svetovanje dietista consulenza nutrizionale
Kako nastane energija?

Ob planiranju prehrane kot podpora telesni aktivnosti moramo upoštevati tip vadbe, dejansko porabo energije med vadbo in porabo tekočin. Ob upoštevanju vseh faktorjev smo sposobni nuditi našemu telesu primemo nadomeščanje porabljenih hranil in tekočin po opravljeni telesni aktivnosti in predvsem ponovno polnjenje energetskih zalog

Very low caloric diet dieta esremamemente ipocalorica dietista melina colsani
Manj jem, bolje je?

VLCD diete oz. very low caloric diet (zelo nizkokalorična dieta) ni nič drugega kot to, da jemo izredno malo v teku dneva. Po tej dieti je dnevni energetski vnos med 800 in 1200 kcal, kar ni dovolj za veliko večino oseb in je celo nižje od bazalnega metabolizma (se spomnite? Gre za energijo, ki jo naše telo potrebuje, ne da bi se premikali, preveč razmišljali, ampak le ohranjali življenjske funkcije).

Debelost svetovni dan debelosti melina colsani dietetičarka prehransko svetovanje prehrana obesità giornata mondiale dell'obesità dietista consulenza nutrizionale nutrizione
Nekaj več o debelosti

Četrtega marca je bil Svetovni dan debelosti. O tem ste sicer na časopisu že brali in ugotovili, da je trend naraščanja debelosti v populaciji zaskrbljujoč pojav (preberi spodaj članek). Kaj pa je narobe, če imamo nekaj kilogramov več? Opredelili bomo zdravstveni vidik debelosti ter pojasnili, kaj je sploh debelost in kaj povzroča v našem telesu.

Moč prehrane Melina Colsani, mag. dietet. Slaščice lahko jemo vsak dan Dolci ogni giorno dietista consulenza nutrizionale
Alimentazione sana
Melina

Slaščice lahko jemo vsak dan

Topli štruklji, praznične slaščice, čokolada s smetano in čokoladni bomboni so le nekatere izmed sladkih skušnjav, ki nas že sedaj obdajajo vse do prazničnih dni.

CONTINUA A LEGGERE »
Voda iz pipe acqua dal rubinetto melina colsani dietista dieteticarka prehransko svetovanje consulenza nutrizionale
Senza categoria
Melina

Težka voda iz pipe

Da je v poletnih mesecih smiselno obdržati ustrezno hidracijo, smo že povedali. Večkrat pa se zgodi, da voda iz pipe ni najboljša in je ne

CONTINUA A LEGGERE »
Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) - prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.
klinična prehrana
Melina

Hipertenzija – zakaj je nevarna?

Hipertenzija predstavlja največje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Dolgotrajna hipertenzija je izredno nevarna in škodljiva, zato je zelo važno, da preventivno delamo na tem, da bodo možnosti pojava visokega krvnega pritiska čim manjše. Prehrana je ključnega pomena. S ciljem izboljšanja stanja hipertenzije ali preventive je ameriški Inštitut za srce, pljuča in kri že v letih 1997 prvič objavil smernice Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) – prevedeno »prehranski pristopi za zaustavitev hipertenzije«.

CONTINUA A LEGGERE »
Kako se alkohol prebavlja ter zakaj je škodljiv in učinki na organizem. alcol digestione effetti sulla salute. Melina COlsani prehransko svetovanje dietetik consulenza nutrizionale dietista
Alkohol
Melina

Prebava alkohola

Uživanje alkohola je v naši kulturi ukoreninjeno. Alkoholne pijače so prisotne med prazniki, obredi in druženji. Rekreativno uživanje alkoholnih pijač spremlja naše običaje in je to vedenje družbeno in kulturno sprejeto. Prekomerno uživanje alkohola pa ne doprinese nič dobrega za naš organizem, temveč je eden poglavitnih dejavnikov tveganja pri razvoju bolezni na jetrih, na srčno žilnem sistemu ter na živčnem sistemu.

CONTINUA A LEGGERE »
Citrusi so bogat vir vitamina C
Citrusi
Melina

Citrusi in pomen vitamina C

Citrusi so v zimskih mesecih posebno priljubljeni. Pomarančni sok je simbol »boja« proti prehladu in gripi. Kisel okus, tipičen za citruse, je dokaz, da so bogati z vitaminom C. Poznan tudi kot L-askorbinska kislina, ima vitamin C v telesu pomembno vlogo pri delovanju imunskega sistema. Z njegovo antioksidativno vlogo ščiti celice pred oksidativnim stresom. Sodeluje v procesu tvorbe kolagena, ki je potreben za izgradnjo določenih struktur našega telesa, in sicer pri žilah, kosteh, hrustancu, dlesni, koži in zob.

CONTINUA A LEGGERE »